Wstęp

Ja zaczynałem swoją przygodę z meblami w czasach, gdy na rynku nie było absolutnie nic. Ile trzeba było się nakombinować i nachodzić, by zdobyć płytę wiórową fornirowaną, fornir czy nawet klej do drewna. Na meble typu „meblościanka” nie mogłem patrzeć, a po inne nie miałem ochoty stać miesiącami przed sklepem w kolejkach społecznych. Decyzja była więc dla mnie oczywista. Postanowiłem wykonać meble sam. Nie miałem żadnego doświadczenia ani wykształcenia w tym kierunku, tylko smykałkę do majsterkowania i głowę na karku. I udało się. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Producenci płyt, akcesoriów i narzędzi prześcigają się w pomysłach, by znaleźć nabywcę nowego modelu czy wzoru. Problemem jest wyłącznie wybrać coś naprawdę ładnego, funkcjonalnego i niezbyt drogiego.

Kiedy po latach braku kontaktu ze stolarstwem los sprawił, że znów zacząłem się tym interesować – tym razem już nie jako hobby, lecz jako źródło utrzymania – byłem z początku lekko oszołomiony możliwością wyboru między różnymi wzorami, materiałami i akcesoriami, a także cenami tych produktów. Dzisiaj funkcjonalne i estetyczne urządzenie kuchni, przedpokoju czy łazienki nie musi być inwestycją na kilkadziesiąt lat. Jeśli lubisz zmiany i nie przeszkadza Ci zamieszanie, jakie jest związane z modernizacją czy wymianą wystroju wnętrza, możesz sobie na nie pozwolić raz na kilka lat.

Bogactwo ofert kusi, pojawiające się na rynku nowe gadżety wydają się nam niezbędne by poprawić komfort pracy bądź przebywania w pomieszczeniu, ale jak to zwykle bywa, niektóre z tych nowości nie są nawet warte naszego zainteresowania. Po kilku latach nauczyłem się rozróżniać rozwiązania godne polecenia, od tych co tylko ładnie się prezentują. Tymi doświadczeniami chcę się z Tobą tutaj podzielić*.

Poprowadzę Cię przez wszystkie etapy Twojego projektu, akcentując sprawy istotne i udzielę Ci praktycznych wskazówek. Grupy tematów znajdziesz w spisie treści obok. Niezależnie, co będziesz chciał zrobić, zacznij od pierwszego punktu – „Planowanie”. To pierwszy i najważniejszy etap. Od sposobu zaplanowania projektu zależy jego efekt końcowy. Nie bądź niecierpliwy. Dobrze zaplanuj i dopiero zabierz się do wykonania zadania.

Przekonasz się, że Tobie też się uda.

*Oświadczam, że nie jestem związany z żadną z firm, których nazwy lub należące do nich marki przytaczam w niniejszym opracowaniu. Moje opinie nt. produktów tych firm są całkowicie subiektywne i nie musisz się z nimi zgadzać. Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z moich rad, uczynisz to na swoją wyłączną odpowiedzialność.