Montaż frontów

Owiercenie otworów pod zawiasy

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z montażem korpusów szafek i po zamontowaniu blatu możesz przystąpić do montażu frontów.
W większości przypadków będziesz musiał wcześniej przygotować fronty do zamocowania zawiasów. Tylko gdy zamawiasz gotowe fronty będą one owiercone i przygotowane do montażu.
Wiertło pod zawias puszkowyFronty musisz najpierw owiercić frezem do zawiasów puszkowych Ø35 mm. Frez montujesz w wiertarce i wiercisz w ustalonych miejscach zostawiając odstęp między krawędzią otworu a krawędzią frontu ok. 4 mm.Otwór pod zawias puszkowyStandardowo zawiasy rozmieszcza się ok. 10 cm od dolnej i górnej krawędzi frontu.
Gdy front jest wyższy, a przede wszystkim gdy jest szerszy tj. ok. 60 cm, należy zamocować dodatkowe zawiasy. W takim przypadku zawias montujemy w górnej części frontu, ok. 20 ÷ 30 cm od góry. Dokładnie o liczbie zawiasów w zależności od szerokości i wysokości frontu pisałem już wcześniej - patrz tutaj.

Przed wykonaniem otworu upewnij się czy nie zawias nie będzie kolidował z półką lub innym elementem wyposażenia wewnętrznego szafki. Najlepiej ustalaj miejsce zamontowania zawiasu przymierzając front do gotowego korpusu szafki. Przykładem może być szafka zlewozmywakowa, gdy standardowy odstęp zawiasu spowoduje kolizję z górnym stężeniem szafki. Owiercenie otworów we frontach najlepiej wykonać zaraz po złożeniu korpusu szafki, aby po pierwsze ustalić prawidłowo położenie zawiasów, a po drugie by w późniejszym okresie już nie sypać wiórami.
Zaślepka otworu pod zawias puszkowyW razie gdybyś pomylił się i zrobił otwór nie tam gdzie trzeba, zawsze masz wyjście awaryjne w postaci zaślepki, którą wciskasz w otwór i pięknie go maskujesz. Zaślepki produkowane są w kolorze białym, czarnym i w różnych odcieniach brązu, więc nie jest to idealne rozwiązanie, ale i tak czyni cuda. Kosztuje przy tym grosze, więc nie stresuj się.
Na jeden element musisz bardzo uważać - to głębokość wiercenia. Głębokość otworu pod zawias powinna wynosić ok. 15 mm, choć puszka zawiasu zagłębia się na ok. 13 mm w płycie frontu, to czubek freza wchodzi głębiej o ok. 2 ÷ 3 mm, więc bardzo łatwo przewiercisz się na wylot frontu, co w tym przypadku nie jest akurat zjawiskiem pożądanym. Zachowaj więc daleko idącą czujność i sprawdzaj co chwila czy puszka zawiasu całkowicie wchodzi w otwór. Przed włożeniem zawiasu wydmuchaj z otworu wióry!
Wiercąc wiertłem-frezem wykonuj okrężne ruchy wiertarką, poszerzając nieco otwór, ale dzięki temu łatwiej wejdzie w niego puszka zawiasu.
Owiercone i przygotowane do montażu fronty odstaw na bok aby nie przeszkadzały w pracy i nie uległy przypadkowemu zniszczeniu. Niech czekają na swój czas.


Zawiasy w hurtowniach są najczęściej sprzedawane w dwóch elementach: oddzielnie zawias i prowadnik. Przed przykręceniem zawiasów do frontów musisz przygotować zawiasy, czyli połączyć zawias z prowadnikiem.

Budowa zawiasu puszkowego Zawias puszkowy

Na obrazkach obok masz pokazaną budowę najpopularniejszego zawiasu o kącie rozwarcia 95o, z prowadnikiem H=0 do drzwi nakładanych.

Zawias puszkowy Zawias puszkowy

Pokazuję tu jak masz złożyć zawias i przygotować go do przykręcenia. Musisz zwrócić uwagę by podczas składania zawiasu wybranie w prowadniku (poz. 1) wsunęło się elegancko pod zaczep zawiasu. Dosuń prowadnik do końca i skręć wkręt mocujący (poz. 2). Wkręt mocujący (poz. 2) umożliwia regulację frontu w kierunku do i od krawędzi szafki. Na fasolkowych otworach (poz. 4) możesz regulować front w kierunku góra - dół.

W proponowanym przeze mnie sposobie montażu frontu ważne jest abyś skręcił prowadnik z zawiasem w skrajnej pozycji uniemożliwiając regulację frontu w kierunku do krawędzi szafki - tak jak na obrazkach począwszy od drugiego. Najlepiej żebyś nie kręcił wkrętem regulacyjnym lewo-prawo (poz. 3) i pozostawił ustawienie fabryczne. Jeśli jednak nie będziesz mógł się oprzeć potrzebie, to nic się nie stanie, tylko będziesz miał więcej pracy z regulacją frontu.


Teraz możesz przystąpić do przykręcenia zawiasów do frontów.
Przykręcenie zawiasu do frontuW tym celu włóż zawiasy w otwory, prowadnikami na zewnątrz, i aby ich osie były w miarę prostopadłe do krawędzi szafki, przystaw do kołnierzy dłuższą deskę lub np. poziomicę. Dociśnij deskę do zawiasów, a one same ułożą się prostopadle.
Zawi qasy przykręcaj wkrętami 3,5 × 16. Przestrzegam przed pomyłką polegającą na wkręceniu dłuższego wkręta!. Dlatego porządek we wkrętach jest tak istotną sprawą. Sprawdzaj każdy wkręt, który bierzesz do ręki.

Fronty najłatwiej zamontować na szafce, gdy leży ona na plecach, a Ty masz do niej dostęp z każdej strony. Metoda montażu, którą tu przedstawię jest identyczna, co do zasady, niezależnie od tego czy szafka stoi, czy leży. Fronty możesz zamontować na szafce zaraz po złożeniu w całość korpusu szafki, a następnie odkręcić je, pozostawiając zawiasy na frontach lub na szafce. Lepiej pozostawić zawiasy na szafce, ale wtedy późniejsze założenie frontów na korpusy będzie wymagało pewnej wprawy.
Aby powtórnie zamontować fronty zawiasy muszą być złożone jak przy zamkniętych frontach. Nakładamy front na zawias i delikatnie otwieramy, a następnie szybko przykręcamy zawiasy do frontu. Przy tej operacji będzie Ci znacznie łatwiej przykręcać front gdy ktoś inny będzie go trzymał.
Ja jednak radzę wykonać montaż frontów dopiero na koniec montażu. Jednym z powodów, jest brudzenie się i kurzenie zawiasów pozostawionych na korpusach szafek. O wystające zawiasy można zarysować jakieś ważne elementy, albo zrobić sobie krzywdę.


Po przykręceniu zawiasów do frontu pozostaje zamocować zawiasy do boku szafki. Gdy zawiasy są już założone na frontach nie musisz się zastanawiać nad rozstawem otworów tylko po prostu przykręcasz zawiasy do boków dbając jedynie o odpowiednie ustawienie frontu.
Będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby, której zadaniem będzie dbać o prawidłową pozycję frontu w czasie gdy Ty będziesz się zajmował wkręcaniem wkrętów mocujących zawiasy.
Do przykręcania zawiasów do boku szafki użyj wkrętów 4 × 16. W niektórych przypadkach mogą to być wkręty 4 × 20, ale te dłuższe użyj tylko w sytuacji awaryjnej i upewnij się, że nie wyjdą na wylot. Ostatecznie możesz też użyć wkrętów EURO, z tym, że one wymagają wykonania otworu Ø5 mm. Na początek - do momentu pełnego wyregulowania frontów pozostań przy wkrętach 4 × 16.
Będziesz jeszcze potrzebował dwie podkładki z płyty HDF o grubości 3 mm. Wystarczą kawałki 4 × 2 cm.

Rolą Twojego pomocnika będzie przytrzymanie frontu z otwartymi zawiasami w takiej pozycji jaką zajmuje front gdy jest otwarty. Między krawędź frontu i krawędź szafki włóż podkładki z płyty HDF. Najlepiej w miejscu tuż nad zawiasami. Twój pomocnik musi docisnąć i trzymać drzwiczki tylko tak mocno, aby podkładki nie wypadły. Pomocnik musi jeszcze zadbać by front był ustawiony na odpowiedniej wysokości - jego dolna krawędź powinna licować z dolną krawędzią szafki. Fronty górne najlepiej trzymać na kciuku, a dolne albo na palcu, a jeszcze lepiej podłożyć sobie podkładki pod szafkę równo z krawędzią i postawić front na tych podkładkach. Ten drugi sposób jest godny polecenia szczególnie dla dużych frontów szaf wysokich.
Teraz Twoja rola: musisz precyzyjnie wkręcić po dwa wkręty na zawias. Zacznij od górnego zawiasu - ulżysz wtedy swojemu pomocnikowi. Staraj się aby wkręt wszedł idealnie w środek fasolki otworu prowadnika (poz. 4 na rys. ze strony 2), bo będziesz miał wtedy możliwość ewentualnej regulacji góra-dół frontu. Po przykręceniu zawiasu wyjmij podkładkę i gotowe. Teraz możesz już spokojnie zamknąć drzwiczki i przejść do regulacji, o czym w następnym artykule.


Nieco inny sposób należy zastosować aby zamontować drzwi wpuszczane w korpus szafki. Na początku, w sposób opisany wcześniej, przykręcamy zawiasy do frontów. Następnie składamy zawiasy do pozycji takiej jaką mają przy zamknięciu drzwiczek. Aby znaleźć miejsce mocowania zawiasu do boku szafki musisz włożyć front z "zamkniętymi" zawiasami do szafki, ustawić odpowiednio płaszczyznę frontu z płaszczyzną krawędzi korpusu szafki. Następnie trzeba przykręcić zawiasy do boków szafki. Jednak dostęp będziesz miał tylko od tyłu szafki, więc musisz, przynajmniej wstępnie, zamontować fronty przed przybiciem płyty plecowej, no i przed montażem szafki.

Jeśli zapomnisz lub nie będziesz miał możliwości wcześniejszego montażu frontów wpuszczanych pozostaje Ci tylko miarka: musisz odmierzyć położenie otworów do mocowania zawiasu do boku, zaznaczyć ich położenie na bokach szafki, nawiercić wstępnie albo od razu przykręcać front korzystając z pomocy drugiej osoby, trzymającej front. Odmierzenie położenia otworów nie jest trudne - trzeba tylko złożyć zawiasy do pozycji "zamkniętej".
Nie jest też potrzebna szczególna dokładność, bo masz przecież możliwość regulacji.