Szafki ścienne

Szafki ścienne z reguły wieszamy na listwie montażowej. W wyjątkowych sytuacjach, którymi nie będę się tu zajmował, można użyć zwykłych haków, wkrętów, a nawet bezpośrednio przykręcać szafkę do ściany.

Montaż szafek ściennych zaczynasz od ustalenia wysokości zawieszenia szafek, a tym samym wysokość, na której powinna znaleźć się listwa montażowa.

Wysokość zawieszenia listwy montażowej

Zawieszki meblowe mają możliwość regulacji w dwóch kierunkach: góra-dół - wkręcasz wkręt, zaczep idzie w dół a szafka do góry oraz przód-tył - wkręcasz wkręt, skracasz zaczep i przyciągasz górę szafki do ściany. Aby oszczędzić sobie pracy kręcenia wkrętami regulacyjnych zawieszki na ścianie, postaraj się ustawić wszystkie zawieszki szafek w kierunku góra-dół w tym samym, środkowym położeniu, natomiast w kierunku przód-tył na linii tylnej krawędzi boku szafki. Chwyć zaczep zawieszki i podnieś go do góry (do pozycji w jakiej znajdzie się gdy zawiesisz szafkę na listwie) i zmierz odległość punktu styku zaczepu zawieszki z szyną od spodu szafki. Ten sam wymiar ustaw na pozostałych zawieszkach.
Taka pozycja zaczepów zawieszki daje możliwość regulacji wysokości szafek w górę jak i w dół. Mając wymiar wysokości od spodu szafki do listwy montażowej możesz teraz wyliczyć poziom listwy montażowej co do milimetra. Aż taka dokładność nie będzie potrzebna, bo na zawieszce masz regulację ± 1,0 cm.
Dla przykładu: wysokość do zaczepu zawieszki to 68,5 cm, między blatem i spodem szafki chcesz położyć płytki 60,0 × 60,0 cm, wysokość szafek podblatowych to 79,0 cm, blat ma grubość 2,8 cm, cokół 10,0 cm, szczelina między cokołem a spodem szafki podblatowej w najniższym punkcie podłogi wynosi 0,5 cm.
Wysokość górnej krawędzi listwy montażowej, liczona od poziomu podłogi w najniższym punkcie wyniesie:
10,0 + 0,5 + 79,0 + 2,8 + 60,0 + 68,5 = 220,8 cm.

Gdy chcesz powiesić szafki (wysokość 72,0 cm) tak by ich krawędzie górne były równo z górą szafek stojących wysokich (wysokość 220,0 cm) listwę montażową trzeba powiesić na wysokości: 220,0 - 72,0 + 68,5 = 216,5 cm.