Inspiracje

W sieci znajdziesz wiele interesujących i dobrze opracowanych serwisów poświęconych urządzeniu mieszkania. Znajdziesz tam wiele cennych rad i gotowych przykładów.
Oto niektóre z nich:

Dobre pomysły i wiele istotnych wskazówek o planowaniu kuchni, i nie tylko, ma na swoich stronach Murator. Warto tam zajrzeć.


Producenci mebli też zamieszczają sporo porad jak zaprojektować i jak wyposażyć kuchnię lub pokój, oto kilka przykładów:

Jest też wiele czasopism poświęconych umeblowaniu mieszkania – np. Cztery Kąty czy Czas na wnętrze.


Możesz też skorzystać bezpośrednio z pomocy projektanta. To bardzo dobre rozwiązanie, choć podnosi nieco koszt Twojego projektu. W Internecie można znaleźć całkiem niedrogie oferty na wykonanie projektu przez projektanta wnętrz. Widziałem ceny nawet poniżej 100 zł. Warto je wydać, bo otrzymasz z pewnością projekt, który będziesz mógł przynajmniej skonfrontować z własnymi wyobrażeniami.

Architekci wnętrz mają bardzo dobre pomysły jeśli chodzi o wykorzystanie i zagospodarowanie przestrzeni, dobór kolorów, aranżację. W projektach niekiedy popełniają jednak błędy warsztatowe, przez co nie zawsze da się ich pomysły w całości zrealizować lub wykonanie okaże się bardzo kosztowne. Jeśli stać Cię na zamówienie projektu u architekta, to skorzystaj, ale przyjrzyj mu się dokładnie i wypytaj o wszystkie szczegóły wykonawcze. Ostatecznie możesz też zasięgnąć rady wykonawcy – złóż zapytanie o koszt wykonania, a wykonawca sam dokładnie przeanalizuje projekt pod kątem możliwości wykonawczych, zwróci uwagę na ewentualne błędy lub zaproponuje tańsze rozwiązanie. Architekci nie lubią gdy burzy się ich wizję, ale to przecież Twoje pieniądze, więc nie powinni się dziwić, że chcesz zaoszczędzić. Wykonawca nie powinien wziąć od Ciebie pieniędzy za przygotowanie oferty na wykonanie Twoich mebli.
Najlepszym sposobem szukania inspiracji jest jednak zobaczyć meble na własne oczy i dotknąć ich własnymi rękami - u znajomych lub na ekspozycji w salonach meblowych.


Wypracowanie sobie wizji urządzenia swojego mieszkania wcale nie jest prostą sprawą. Wymaga czasu i sporo zachodu. Ale nikt tego za Ciebie nie zrobi, bo to Twój gust i Twoje potrzeby są decydujące. Nawet jeżeli zlecisz to zadanie fachowcowi czyli architektowi wnętrz, to i tak Ty to musisz zatwierdzić, a wcześniej zobaczyć na żywo próbki, dotknąć, pogłaskać.

Nie pozwól nikomu narzucać sobie rozwiązań, bo Ty musisz czuć się dobrze w swoim mieszkaniu. Czytając różne porady fachowców na stronach, przepuszczaj je przez swój indywidualny filtr. Ja nie odważyłbym się odpowiedzieć Ci na pytanie np. jak jest ładniej? albo który kolor lepiej pasuje? Widziałem wiele projektów na papierze, w których coś mi nie pasowało, a po wykonaniu okazało się, że jest to najlepszy pomysł na tą konkretną przestrzeń. Z drugiej strony pomysły, którymi byłem zachwycony nie przypadły do gustu klientowi i okazało, że to on miał rację.
Traktuj z powagą jedynie zalecenia producentów sprzętu AGD i porady techniczne.
W następnym akapicie znajdziesz kilka wskazówek praktycznych i technicznych.