Hamulce i odbojniki

Oprócz wspomnianych już wcześniej hamulcach, w które są wyposażone fabrycznie systemy szuflad typu TANDEM i TANDEMBOX oraz możliwościach zastosowania dodatkowych hamulców w szufladach typu METABOX, stosuje się również mechanizmy pozwalające na ciche domykanie frontów szafek.
Należą do nich hamulce nakładane na zawiasy, odbojniki mechaniczne lub pneumatyczne oraz naklejane odbojniki silikonowe. Ich zadaniem jest uniemożliwić głośne zamykanie drzwiczek poprzez spowolnienie lub zamortyzowanie ruchu drzwiczek w ostatniej fazie ruchu przed zamknięciem.Hamulec nakładany za zawias firma BlumHamulec nakładany za zawias firma Blum. Hamulce nakładane na zawiasy ma w swojej ofercie firma Blum. Nie na każdy zawias można założyć hamulec - należy kupić komplet. Nie ma też potrzeby zakładania hamulców na każdy zawias w szafce.
Zasadą jest, że im węższy front, tym większa siła dociągająca drzwiczki i większe prawdopodobieństwo powstania efektu trzaskania. Z kolei im większy front tym większy opór drzwi osłabiający siłę dociągania sprężyny zawiasu. Należy sprawdzić praktycznie, czy i ile hamulców potrzeba do każdego frontu. Zależy to od siły sprężyny zawiasu, od sposobu jego zamontowania, pozycji po regulacji frontu, więc nie sposób z góry przewidzieć ilości potrzebnych hamulców. Z reguły jeden hamulec wystarcza, tylko w wyjątkowo małych drzwiczkach może być konieczne dodanie drugiego. Przy dużych frontach szaf stojących często nie ma potrzeby montowania hamulców.

Koszt hamulca firmy Blum kształtuje się od kilku złotych do kilkunastu, koszt odpowiedniego zawiasu to kilkanaście złotych. Podobne ceny mają odbojniki Smove Silentia również dostępne na naszym rynku.Odbojnik mechaniczny Smove SilentiaOdbojnik mechaniczny Smove Silentia.

Odbojnik pneumatyczny AirticOdbojnik pneumatyczny Airtic.


Odbojnik silikonowyOdbojnik silikonowy naklejany na krawędź szafki lub wewnętrzną stronę frontu
Odbojniki mechaniczne (pierwszy obrazek) czy pneumatyczne (obrazek drugi) montujemy na wieńcu szafki prawie zawsze po stronie zawiasów.
Dodatkowo zawsze można na szafce lub frontach nakleić silikonowe odbojniki, które w niektórych przypadkach całkowicie wystarczają do cichego zamykania się drzwiczek.
Koszt odbojnika pneumatycznego Airtic w komplecie z adapterem to ok. 3 zł za sztukę. Podobne odbojniki firmy Blum kosztują ok. 10 zł za komplet. Natomiast listek 45 szt odbojników silikonowych to wydatek rzędu kilku złotych.

Osobną kategorią są odbojniki do otwierania drzwi bez uchwytów.

Odbojnik TIP-ON firmy BlumOdbojnik TIP-ON firmy Blum. Wiele firm ma własne rozwiązania na tego typu zamknięcia nazywane "click-clack", ale moje doświadczenia są takie, że tylko system TIP-ON firmy Blum spełnia oczekiwania. Jest prosty i niezawodny.
Odbojnik taki wpuszcza się w ściankę boczną szafki, a blaszkę umieszcza się na wewnętrznej stronie frontu. Odbojnik ma magnes przytrzymujący front. Wciśnięcie odbojnika poprzez wywarcie lekkiego nacisku na front powoduje wypchnięcie tłoczka i odsunięcie drzwi. Dociśnięcie drzwi powoduje wciśnięcie tłoczka i zamknięcie drzwiczek. Aby mechanizm działał poprawnie i drzwi się otwierały, Blum stosuje specjalne zawiasy wyposażone w sprężynę wypychającą drzwi.
Podobne rozwiązanie ma firma Salice. W tym przypadku trzeba jednak zastosować zawiasy bez sprężyn. System Salice też działa, ale nie jest tak skuteczny jak TIP-ON Blum'a. Za odbojnik Blum'a trzeba zapłacić około 25 zł, Salice jest o połowę tańszy. Na rynku są dostępne jeszcze inne, mechaniczne rozwiązania do frontów bez uchwytów, ale ponieważ, wg mnie, zupełnie do niczego się nie nadają, nawet ich nie przytaczam.


Zawias Clip top Blumotion Blum'a z klipem i domykaniem drzwiZawias Clip top Blumotion Blum'a z klipem i domykaniem drzwi.
Na rynku pojawił się nowy zawias Blum'a o nazwie handlowej Clip top Blumotion. Zawias, a właściwie cała seria zawiasów do różnego typu drzwi, i z różnymi kątami otwarcia, to naprawdę wysoko technologicznie zaawansowany gadżet. Hamulec, który można wyłączyć, jest zainstalowany w środku, regulacja za pomocą mimośrodów czyli bezstopniowa. No i ładnie wygląda, bardzo ładnie. Najbardziej popularny zawias, więc z prowadnikiem 0 mm kosztuje ok. 10 zł, czyli dużo, ale porównywalnie z innym rodzajem zawiasów Blum'a.
Zawias ten staje się coraz bardziej popularny.