Kosze i cargo

Do przechowywania w kuchni dużych przedmiotów typu garnki, zastawa stołowa, produkty w dużych opakowaniach czy małe AGD świetnie nadają się różnego rodzaje kosze i cargo. Swoją popularność kosze zawdzięczają przede wszystkim łatwemu dostępowi i dobrej widoczności przedmiotów po wysunięciu z szafki. Szczególnie nadają się do dużych kuchni, gdy nie występuje problem ograniczoności miejsca, ponieważ rozwiązania te są dość mało ekonomiczne jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni wnętrza w szafki. Coś za coś: wygoda albo konieczność upakowania szafek po brzegi.

Jaka jest różnica między koszem a cargo? W zasadzie dosyć swobodnie raz kosz nazywa się cargiem i odwrotnie, a najczęściej używa się określenia kosze cargo. Jedno i drugie wykonane jest z drutu i najczęściej ma formę półki lub szuflady. Jedynie kosze na odpady, o których dalej w rozdziale organizery, wykonane są jako pełne pojemniki i w tym przypadku nie ma problemów z nazewnictwem.
Dla porządku przyjmijmy, że wszystkie kosze jednopoziomowe będę nazywał koszem, a pozostałe cargiem, czyli z cargiem będziemy mieć do czynienia gdy połączymy kilka koszy.

Wszystkie kosze i carga są wysuwane z szafki - jedne mocowane są do frontów i wysuwane razem z frontem, inne - kosze pełniące funkcję szuflady wewnętrznej, wysuwają się dopiero po otwarciu szafki.
Podobnie jak w szufladach kosze mogą wysuwać się z szafki częściowo lub całkowicie i przesuwają się na rolkach lub prowadnicach kulkowych. Carga mogą być mocowane do dna lub boku korpusu szafki.
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku znajdziemy również takie z dociąganiem i cichym domykaniem kosza. Są też rozwiązania, w których otwieranie i zamykanie carga odbywa się za pomocą siłownika hydraulicznego z napędem elektrycznym, sterowanego przyciskiem w cokole szafki.
W zależności od wykonania mogą być przeznaczone do mniejszego lub większego obciążenia. Regułą jest, że kosze i carga przeznaczone do kuchni mają wyższe obciążenia dopuszczalne od szuflad, co wynika z ich przystosowania do przechowywania dużych i ciężkich przedmiotów.
Poniżej przedstawiam kilka przykładów koszy i cargo z katalogu największego polskiego producenta tego typu akcesoriów firmy Rejs. Katalogi z pełną ofertą można ściągnąć ze stron producenta.


Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Prosty kosz z prowadnicami rolkowymi z częściowym wysuwem. Może być zastosowany jako szuflada wewnętrzna. Nadaje się bardziej do szafy na lekkie ubrania niż na garnki

Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Prosty kosz - prowadnice z pełnym wysuwem i domykaniem. Może być zastosowany jako szuflada zewnętrzna. Obciążenie do 30kg, więc można stosować do przechowywania soków lub żeliwnych garnków.

Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Prosty kosz pod zlewozmywak- prowadnice z pełnym wysuwem i domykaniem. Może być zastosowany jako szuflada zewnętrzna. Obciążenie do 50kg, więc można zastosować do przechowywania ciężkich przedmiotów, ale bardzo ograniczona przestrzeń ładunkowa przez syfon zlewozmywaka. Dobry pomysł na zagospodarowanie przestrzeni pod zlewem!


Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Cargo MINI do typowych szafek stojących - prowadnice z pełnym wysuwem + system domykania. Obciążenie do 50 kg.

Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Cargo 4-ro poziomowe MIDI do szaf wysokich (wysokość wewn. min. ok. 110 cm) mocowane do boku wewnętrznego szafki - prowadnice z pełnym wysuwem + system domykania. Obciążenie do 70 kg.

Kosz REJS Producent: REJS Sp. z o. o. Cargo "MAGIC CORNER" do szafek narożnych.


W katalogu producenta znajdziesz naprawdę wiele pomysłów na wykorzystanie koszy i cargo w kuchni. Dobrym pomysłem są np. carga na butelki w wąskich szafkach stojących (o szerokości 15 ÷ 20 cm) lub w szafkach skośnych.


Producenci i projektanci zachwalają sposób na wykorzystanie przestrzeni w szafkach narożnych tzw. MAGIC CORNER'em będącym połączeniem dwóch cargo wysuwających się po kolei z szafki (ostatni przykład na zdjęciach powyżej) lub obrotowymi talerzami. Decydując się na zakup takiego gadżetu musisz mieć świadomość, że po jego zamontowaniu stracisz bardzo dużo przestrzeni szafki. Po niedługim czasie użytkowania kuchni regułą jest, że każdy żałuje wydanych pieniędzy, a jest to niemały wydatek.

Montaż koszy i cargo nie jest zbyt skomplikowany. Każdy producent dostarcza wraz z towarem dokładną instrukcję montażu, z którą poradzi sobie każdy. Problemem może być tylko wyregulowanie frontu, ale jeśli na początku montażu frontu zamocuje się go tylko w otworach regulacyjnych kosza, wyreguluje front, a potem dopiero przykręci pozostałe wkręty, front będzie pasował jak ulał.
Dobrze jest zamontować cargo w szafce przed ustawieniem jej ciągu szafek. Mamy po prostu łatwiejszy dostęp. Wąskie kosze cargo, zwłaszcza te mocowane do boków szafek, trzeba wręcz zamontować nawet przed skręceniem szafki!