Zestawienie formatek

Jeżeli masz już rozrysowane wszystkie szafki, sprawdziłeś wszystkie wymiary sprzętu i akcesoriów do zabudowy, czas przystąpić do przygotowania zestawienia formatek, czyli pociętych na wymiar i oklejonych elementów płyt, z których będziesz budował swoje szafki.

Formatki takie zamówisz w hurtowni płyt meblowych świadczącej usługi formatowania (formatyzowania) i oklejania obrzeży. Musisz znaleźć taką hurtownię w swoim pobliżu, wejść na warsztat, obejrzeć piły do cięcia płyt i oklejarki do krawędzi, a następnie sprawdzić w magazynie wyrobów gotowych jakość wykonania takiej usługi. Jeżeli stwierdzisz, że jakość cięcia bądź oklejania jest niezadowalająca, bądź płyty są porysowane albo odkształcone od nieprawidłowego składowania, szukaj lepszego wykonawcy. Żeby nie tracić zbyt dużo czasu na poszukiwania najlepiej dowiedz się od miejscowego stolarza gdzie on zamawia formatki. Wiele adresów hurtowni znajdziesz też w sieci. Poświęć trochę czasu na znalezienie tego najlepszego. Od jakości wykonania usługi cięcia płyty i oklejania w dużej mierze będzie zależała jakość i Twoja satysfakcja z wykonania kuchni.


Ceny na te usługi są zbliżone więc ten element nie powinien Cię zajmować. Moje doświadczenia w tym względzie są takie, że im większa hurtownia, tym lepsza jakość. Pamiętaj też, że możesz zawsze zareklamować odpryski laminatu, porysowane powierzchnie czy odkształcone płyty. Dobrze ustawione maszyny i ostre narzędzia nie pozwolą na zepsucie płyt w czasie cięcia, a wiadomo, że nie każdemu chce się bawić w konserwację i wymianę narzędzi gdy towar się dobrze sprzedaje. Faktem jest, że małe odpryski laminatu, zwłaszcza z jednej strony płyty będziesz mógł ukryć, dając je na zewnątrz szafki w miejsce łączenia z szafką sąsiednią, ale błędy w oklejaniu jak np. zabrudzenia klejem czy wystające, źle sfrezowane obrzeże, jako że jest elementem widocznym, trudno zaakceptować. Sprawdź dokładnie, najlepiej każdą płytę na miejscu i w razie czego żądaj wymiany lub poprawienia błędów. Jeżeli masz takiego dostawcę w pobliżu, to pół biedy, ale gdy musisz poświęcić kilka godzin na dojazd, to lepiej pomarudzić na miejscu.
Żeby dostawca wyciął i okleił prawidłowo formatki musisz mu dostarczyć wyczerpujących informacji, w sposób uniemożliwiający mu lub ograniczający do minimum możliwość popełnienia błędu.