Gabaryty szafek

Ustalenie wymiarów gabarytowych poszczególnych szafek

 

Zwróć uwagę, że projekt architekta, lub Twój zawiera wyłącznie informację o rodzaju szafek, użytych materiałach, wzajemnym ustawieniu szafek i z reguły orientacyjnym podziale szerokości szafek. Prawie nigdy nie wystarcza on do wykonania pojedynczej szafki. Potrzebna jest tzw. dokumentacja warsztatowa, z której będą wynikały wymiary poszczególnych elementów składowych szafek.

Więc masz już projekt zabudowy kuchni z podziałem na poszczególne szafki, miejscami zamontowania lub ustawienia sprzętu AGD, a do tego masz wyliczoną bryłę zabudowy. Teraz czas na zweryfikowanie projektu i dokonanie ewentualnie poprawek oraz ustalenie wymiarów dla każdej pojedynczej szafki.
Wszystkie wymiary szafek zawsze liczymy jako wymiary zewnętrzne!


W przypadku szafek stojących przykrytych blatem trzeba zacząć obliczenia od szerokości blatu. Blat powinien wystawać ok. 2 cm poza fronty szafek aby rozlane płyny nie ściekały na fronty, a także ze względów ergonomicznych. Mając wyliczoną teoretyczną bryłę zabudowy szafek musisz więc odjąć od jej głębokości 2 cm na wysunięcie blatu i 2 cm na grubość frontów a dla pewności jeszcze 1 cm dodatkowego luzu. Przykładowo, jeżeli stosujesz standardowy blat o szerokości 60 cm daje to 55 cm głębokości korpusu szafki stojącej przy idealnie płaskiej ścianie. Tam gdzie ze ścian wystają np. rury kanalizacyjne uwzględnij ich grubość w wymiarach szafek. Jedynie w przypadku szafki pod zlewozmywak, która zawsze zrobiona jest bez płyty plecowej, przyłącza wod.-kan. nie będą stanowiły problemu, ale sprawdź czy szafka zlewozmywakowa będzie stała dokładnie w miejscu dla niej przewidzianym.
Z reguły nie stosuje się głębszych szafek, nawet przy szerszych blatach ze względu na trudny dostęp do ich wnętrza, ale nie musisz się do tego stosować.

Głębokość szafek ściennych wiszących nad blatem powinna być ok. 30 cm mniejsza od szerokości blatu również ze względów ergonomicznych - głębsze szafki mogą przesłaniać obszar roboczy na blacie i można się o nie uderzyć głową. Daje to ok. 28 cm głębokości korpusu szafki ściennej dla standardowego blatu 60 cm.

Szafy wysokie wymagają dokładniejszego wymierzenia całej ściany, ale najlepiej sprawdzić minimalną głębokość zabudowy sprzętu AGD - najczęściej lodówki lub zamrażarki. Z reguły jest to też 55 cm i nie ma potrzeby robić głębszych z uwagi na trudny dostęp do przedmiotów upakowanych zwłaszcza na górze i dole szafy. Należy też przewidzieć odpowiednią przestrzeń z tyłu szaf dla wentylacji. Z tyłu szafy zostawia się 3 do 5 cm odstępu od ściany i to wystarcza do właściwej cyrkulacji powietrza. Szafy z zabudowanymi urządzeniami grzewczymi są wykonane zawsze bez pleców. Gdy szafa wysoka stoi obok szafek podblatowych, to aby blat wystawał przed szafkę o te 2 cm należałoby wsunąć szafy wysokie do ściany, zostawiając szczelinę między szafą i ścianą ok. 1 cm. Wtedy powierzchnia do cyrkulacji powietrza może być zbyt mała. Wyjściem jest wycięcie w wieńcu dolnym i górnym szafy wysokiej odpowiedniej szczeliny by ułatwić przepływ ciepłego powietrza. A gdy jest to szafa z nadstawką trzeba wykonać nadstawkę na wzór szafki wiszącej z cofniętymi wieńcami i plecówką lub, gdy boki nadstawki są niewidoczne, wykonać ją odpowiednio płytszą.


Wysokość szafek kuchennych możesz ustalać wg własnego życzenia. Jedynym ograniczeniem będą zabudowane urządzenia AGD i kosze typy cargo.
Przy planowaniu wysokości szafek podblatowych postaraj się dopasować ją do swojego wzrostu (górna płaszczyzna blatu powinna znajdować się około 15 cm poniżej łokcia zgiętej ręki) albo do innego elementu kuchni - np. parapetu okiennego. Pamiętaj, że użytkowa wysokość korpusów szafek będzie pomniejszona o grubość blatu i wysokość cokołu.
Podobnie przy szafach wysokich nie zapomnij o wysokości cokołu.

Wysokość szafek ściennych zaplanuj po ustaleniu wysokości szafek podblatowych i szaf wysokich oraz po wyborze okapu kuchennego. Z informacji producenta okapu będziesz znał minimalną oraz maksymalną odległość okapu od kuchenki, a poziom górnego wieńca szafki ściennej możesz zrównać z górnym poziomem szaf wysokich (jeśli stoją w tym samym ciągu, bo jeśli nie to masz pole do popisu).
Musisz zdecydować, czy chcesz korzystać z drabiny, by dostać się do górnych półek szaf wysokich i ściennych, czy chcesz mieć wszystko w zasięgu ręki bez wspinaczki. Wbrew pozorom nie jest to błahy problem, zwłaszcza dla ludzi w starszym wieku.


Przy ustalaniu szerokości pojedynczych szafek nie masz już tak dużego pola do popisu. Powinieneś trzymać się pewnych standardowych wymiarów: 20, 30, 40, (45), 60, 80 i (90) cm. To typowe szerokości gabarytowe (zewnętrzne) szafek, do których produkowane są elementy wyposażenia wewnętrznego jak np. kosze. Wymiary w nawiasach używane są rzadziej i lepiej ich unikać. Staraj się nie planować wąskich szafek, bo tracisz dużo miejsca i będziesz potrzebował więcej materiału na ich wyprodukowanie.

Poza tym uważam, że szersze fronty lepiej się prezentują.
Koniecznie zaplanuj takie same szerokości dla szafek podblatowych i wiszących nad nimi szafek ściennych, chyba, że celowo chcesz wprowadzić artystyczny nieład do kuchni.
Brakujące do zamknięcia przestrzeni zabudowy kuchni szerokości wprowadź najlepiej do szafek skrajnych lub np. do szafki z szufladami.