Organizacja pracy

Zanim przystąpisz do skręcania szafek musisz mieć przygotowane wszystkie potrzebne formatki, elementy złączne i akcesoria wyposażenia wewnętrznego szafek a także narzędzia niezbędne do wykonania prac. No i rzecz najważniejsza - musisz mieć miejsce, w którym wykonasz te prace. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pomieszczenie warsztatowe znajdujące się z dala od części mieszkalnej - np. w garażu, ale najczęściej będzie to jednak kuchnia lub np. niewykorzystywany jeszcze pokój. W Twoim warsztacie najważniejszy będzie stół. Na stole najłatwiej będzie wykonać nasze prace, bo można robić wszystko w pozycji stojącej, przez co zmęczenie odczuwa się znacznie później. Przykład stołu warsztatowegoA to naprędce wykonany stół warsztatowy. Za nogi służą krzyżulce starego stołu, a blat to surowa płyta wiórowa przykryta matami wyciszającymi stosowanymi pod podłogi pływające. Zamiast krzyżulców możesz użyć kobyłek. Ważne aby ustawić je skośnie - podobnie jak na zdjęciu. Samo skręcanie szafek nie jest ciężką pracą fizyczną, dopiero przenoszenie szafek po piętrach wymaga większego wysiłku. Przy dużych gabarytach szafek lepiej jednak poprosić o pomoc drugą osobę. Przestawianie bądź obracanie szafki będzie wtedy znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Gdy szafki wykonujesz w kuchni powinieneś je od razu montować by nie zabierać przestrzeni roboczej. Zacząłbym w takim wypadku chyba od szafek ściennych bo przy nich będzie potrzebna praca piłą tarczową do wycięcia szczelin w bokach szafek na wpuszczenie płyty plecowej, a przy pile bardzo się pyli więc kurz wejdzie we wszystko co znajduje się w pomieszczeniu. Jeśli te brudne prace wykonasz na początku, a potem dobrze posprzątasz, to zaoszczędzisz sporo czasu na bardzo uciążliwym sprzątaniu szafek po brudnym montażu. Dostęp do szafek ściennych z drabiny, gdy nie masz jeszcze ustawionych szafek podblatowych też jest łatwiejsze.

Użycie piły i wyrzynarki będzie niezbędne do dopasowania blatu oraz do wycięcia otworów do zabudowy płyty lub zlewozmywaka. Ilość pyłu jaka przy tym powstaje będzie nieporównywalnie większa niż przy nacinaniu szafek ściennych, więc kolejność wykonania i montażu szafek jest tak naprawdę obojętna. Gdy blat będzie przycinany w pomieszczeniu kuchni radzę dobrze osłonić folią malarską wszystkie otwarte szafki, a szczególnie te z prowadnicami szuflad TANDEMBOX lub innymi kulkowymi.

Podczas wiercenia otworów w płycie wiórowej powstają stosunkowo grube i ciężkie wióry, które o wiele łatwiej posprzątać niż pył powstający podczas cięcia lub frezowania. Zawsze jednak po skończonej pracy należy pomieszczenie warsztatowe, zwłaszcza jeśli jest to pomieszczenie przysposobione, bardzo dokładnie posprzątać. Najlepiej z pomocą dobrego odkurzacza.