Deprecated: parse_str(): Calling parse_str() without the result argument is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/skamp/kuchnia-zrob-to-sam.pl/public_html/plugins/content/allvideoshareplayer/allvideoshareplayer.php on line 70

Szafka narożna prosta

Ta szafka może być przeznaczona pod zabudowę kosza typu "magic corner" ale najczęściej będzie to zwykła szafka z półką.

Korpus szafki narożnej prostejSzafkę tę montujesz na początku dokładnie tak samo jak te opisane wcześniej, tj.: do dna przykręcasz boki, potem stężenia. I na tym podobieństwa się kończą.
Teraz kładziesz szafkę na plecach i przykręcasz płytę czołową do krawędzi boku, odcinka dna i stężenia górnego przedniego. Gdy płyta czołowa składa się dodatkowo z blendy w kolorze frontu, to blendę montujesz po przykręceniu płyty czołowej i łapiesz ją tylko wkrętami do dna i stężenia. Możesz jeszcze przykręcić gniazda nóżek. Szafka jest dosyć długa, więc należy dać dodatkową nóżkę na środku szafki oraz jedną z przodu do oparcia cokołu.
Szafkę narożną należy wyposażyć we wszystko do czego jest przewidziana przed ustawieniem jej w rogu zabudowy kuchni, bo po obudowaniu jej szafkami po bokach nie będzie już dostępu by cokolwiek tam włożyć. Tak więc gdy chcesz mieć szafkę tylko z półką, to musisz ją zamontować właśnie teraz. Gdy chcesz zamontować kosz powinieneś zrobić to nawet przed przykręceniem płyty czołowej z blendą (lub samej płyty) by mieć łatwy dostęp z każdej strony.
Instrukcję montażu kosza dostaniesz w komplecie w opakowaniu od producenta. Każdy kosz montuje się nieco inaczej, ale, że nie jest to trudne przekonaj się oglądając filmik:

.


Montaż półki też nie będzie taki prosty, jak w szafkach z pełnym dostępem. Zwróć uwagę, że półka będzie długa - może mieć nawet ponad 90,0cm, a to wymaga aby była podparta również pośrodku. Nawet gdybyś nie przewidywał dużego obciążenia półki, to i tak trzeba ją podeprzeć, gdyż płyta bardzo łatwo i szybko się odkształca. Zamocowanie podpórki na półkę w płycie czołowej nie stanowi problemu, natomiast po przeciwległej stronie trzeba wstawić płytę pionowo między stężenia tylne szafki i w tej płycie umieścić podpórkę na półkę. Półka musi być więc płytsza o, minimum, grubość płyty od głębokości boku szafki, a radziłbym zwiększyć tę różnicę o dodatkowe 2 mm. Pionowa, dodatkowa płyta na podpórkę półki będzie przykręcona tylko do plecówki wkrętami 3 × 16 i to w zupełności wystarczy, ale pod warunkiem, że jej dolna krawędź będzie oparta o pionowe stężenie dolne. Na bokach szafki powinieneś zamontować po dwie podpórki półki - jak w pozostałych szafkach. Półkę można zamontować dopiero po przymocowaniu płyty plecowej (przypominam o uprzednim sprawdzeniu przekątnych szafki). Półkę najłatwiej będzie włożyć od góry szafki.

Półka nie będzie dochodziła do plecówki. Powstanie szczelina równa grubości płyty. Moim zdaniem nie powinno to przeszkadzać. W szafce narożnej przechowuje się zwykle duże przedmioty, które nie spadną z półki, a nawet jak spadną, to przecież nie daleko. Jest to wada tego rozwiązania, ale lepiej zostawić szczelinę niż pozwolić na wygięcie się półki, co jest mocno prawdopodobne ze względu na dosyć ciężkie przedmioty pakowane do takiej szafki.
Jeżeli bardzo Ci to przeszkadza, to istnieje sposób wymagający trochę zachodu. Wystarczy przyciąć dodatkową płytę, która będzie stanowiła podpórkę pod półkę. Jej wysokość to odległość między górną krawędzią stężenia dolnego i dolną płaszczyzną półki. Należy osadzić półkę na podpórkach (po dwie na bokach i jedna na płycie czołowej), zmierzyć żądaną odległość, przyciąć płytę, zamocować plecówkę i przycięte stężenie pionowe opierając je na stężeniu dolnym, wsadzić półkę, opierając ją o tę płytę. Półka będzie wtedy przylegała do płyty plecowej. Półka musi mieć wtedy głębokość równą głębokości szafek pomniejszoną o 2 mm. Te dwa milimetry luzu pozwolą łatwiej zamontować półkę.


Pozostaje jeszcze montaż frontu. W tym przypadku front musi być zamocowany do płyty czołowej zawiasami równoległymi. Radzę również zamontować front przed ustawieniem szafki na jej miejscu w ciągu szafek. Zawiasy musisz przykręcić od środka szafki do płyty czołowej, a to będzie dużo łatwiejsze od tyłu lub z góry szafki niż od jej środka. Lepiej też zająć się półką dopiero po przykręceniu zawiasów. Na czas transportu i montażu można zdjąć sam front pozostawiając zawiasy na szafce. Gdy wyposażeniem wewnętrznym szafki jest kosz, również lepiej odkręcić front na czas transportu i montażu szafek.Jeszcze raz kolejność czynności przy składaniu szafki narożnej prostej:

 1. połącz boki z dnem
 2. przykręć trzy stężenia
 3. przykręć gniazda nóżek (5 szt.)
 4. zamontuj kosz (opcja)
 5. przykręć płytę czołową i blendę
 6. zamocuj front szafki
 7. zamontuj podpórki na półkę (opcja)
 8. sprawdź przekątne szafki i przybij płytę plecową
 9. przymocuj dodatkową płytę na podpórkę pod półkę (opcja) i zamocuj podpórkę
 10. włóż półkę (opcja)
 11. odkręć front na czas montażu

Wykonanie szafki narożnej prostej zajmie Ci ok. 3 godz. Możesz potrzebować pomocy drugiej osoby do przenoszenia szafki, bo będzie dosyć ciężka. Na montaż kosza dodaj jeszcze 1 godzinę.