Szuflady TANDEMBOX

Dobór i obliczenie szuflad z prowadnicami TANDEMBOX opisałem wcześniej. Zakładam więc, że masz przygotowane formatki o odpowiednie prowadnice.

Pewne czynności będą identyczne przy składaniu pozostałych rodzajów szuflad, więc nie będę ich już w późniejszych rozdziałach tak dokładnie opisywał.
Montaż szuflad w szafce zawsze należy wykonać podczas składania szafki i koniecznie przed zamknięciem jej płytą plecową. Jest to ważne dlatego, że prowadnice dużo łatwiej jest zamocować do boku szafki, gdy szafka leży na tym boku. Oczywiście można próbować montować prowadnice gdy szafka już stoi - np. gdy zmienimy koncepcję w ostatniej fazie wykonania zabudowy kuchni lub gdy chcemy dokonać zmian w istniejącej kuchni ale wtedy jest to naprawdę trudne zadanie i trzeba być przy tym bardzo sprawnym w obsłudze elektronarzędzi w obu rękach. Lepiej więc unikać takich wyzwań i dobrze przemyśleć całą koncepcję kuchni.

W przypadkach, gdy po zmontowaniu korpusu szafki nie będzie możliwości przykręcenia prowadnic, należy przykręcić prowadnice przed skręceniem boków z dnem i z górą szafki. Łatwo w takim wypadku o pomyłkę polegającą na nieuwzględnieniu grubości płyt stężenia górnego szafki lub dna przy wymierzaniu miejsca mocowania prowadnicy.
Montaż szuflad wymaga bowiem dużej dokładności wykonania każdej czynności, aby szuflady bezproblemowo przesuwały się w prowadnicach, a ich fronty pięknie prezentowały się na szafkach.


Szuflady TANDEMBOX są konstrukcyjnie bardzo zaawansowane technologicznie dzięki czemu stosunkowo odporne na błędy wykonania, co nie zwalnia Cię z obowiązkowej staranności przy ich montażu.

Oto czynności, które trzeba wykonać aby zbudować szufladę:

  1. przykręcić prowadnice w odpowiednim miejscu na boku szafki
  2. wykonać szufladę czyli połączyć płaszcz (bok) z dnem i tyłem
  3. zawiesić szufladę na prowadnice zamocowane na bokach szafki
  4. sprawdzić działanie szuflady
  5. zamontować i wyregulować front

Tak jak w innych przypadkach założenie i regulację frontu pozostaw sobie na koniec montażu kuchni, by chronić front przed uszkodzeniem. Teraz zajmiemy się pierwszymi czterema punktami z powyższej listy.


 

Jak wyznaczyć odpowiednie miejsce dla prowadnic szuflad TANDEMBOX?Szuflada TANDEMBOXNajłatwiej zaznaczyć na krawędzi szafki położenie frontów co da Ci wyobrażenie, w którym miejscu umieścić prowadnicę.
Połóż szafkę na plecach i ułóż fronty na krawędzi szafki w ich miejscu docelowym, dbając o równomierny rozkład frontów wzdłuż szafki i ołówkiem zaznacz na jednej krawędzi szafki położenie dolnej i górnej krawędzi każdego frontu. Zdejmij i odłóż fronty.
Na rysunku katalogowym Blum'a pokazany jest przekrój poprzeczny szuflady z prowadnicą, płaszczem i dnem. Jak widać prowadnica jest najniższym elementem, który musi zostać przykryty przez front. W skrajnym położeniu dla dolnej szuflady prowadnica szuflady TANDEMBOX leży na dnie szafki. Wystarczy gdy dolna krawędź frontu będzie 5 mm poniżej dolnej płaszczyzny prowadnicy. I to jest cała tajemnica.

Teraz, mając zaznaczone dolne krawędzie frontów odznacz na wewnętrznej powierzchni boku szafki położenie dolnej krawędzi prowadnicy każdej szuflady, a następnie przenieś miarką te oznaczenia na drugi bok szafki. Znasz już wysokości położenia prowadnic szuflad.
Za pomocą kątnika ustaw prowadnicę na odpowiednim poziomie idealnie prostopadle do krawędzi szafki. To bardzo ważne aby prowadnica była umocowana w poziomie! i aby prowadnice leżały w tej samej płaszczyźnie. Aby front szuflady był dociągany sprężyną do krawędzi szafki, czoło prowadnicy trzeba cofnąć od krawędzi o 2 mm. Tak ustawioną prowadnicę przykręć wkrętami 3,5 × 16 do boku szafki. Użyj minimum jednego wkręta na każdy ciąg otworów w prowadnicy. Przy dużych obciążeniach szuflady możesz użyć dodatkowo dwa wkręty. Wystarczy maksymalnie 5 wkrętów na stronę.


Złożenie szuflady TANDEMBOX.
Budowa szuflady TANDEMBOXPamiętaj, że dno i tył szuflady TANDEMBOX wykonujemy wyłącznie z płyty o grubości 16 mm. Jest to podyktowane tym, że płyta dna szuflady musi wejść w szczelinę w płaszczu i grubsza płyta po prostu tam nie wejdzie. W grubszej płycie należałoby frezarką zebrać od spodu nadmiarowe milimetry więc gdy nie masz frezarki jest to niewykonalne. Poza tym dla mnie mnie są to mało estetyczne i bardzo brudzące czynności i nigdy tego nie stosuję.
Są dwie metody montażu. Sprawdź, która będzie dla Ciebie wygodniejsza:
Metoda 1: najpierw sprawdź jak uchwyt tyłu szuflady ma być zamocowany na płaszczu. Następnie przykręć wkrętami 3,5 × 16 płytę tyłu szuflady do uchwytów. Staraj się tak wkręcać wkręt, aby blacha uchwytu dociskała krawędź płyty tylnej. Zmontowany tył szuflady załóż na prawy i lewy płaszcz. Wsuń płytę dna szuflady w szczeliny płaszcza tak aby przednia krawędź płyty licowała z krawędzią płaszcza. Płytę szuflady przykręć od spodu wkrętami 3,5 × 16 do płaszcza.

Metoda 2: płytę dna wkładasz w szczelinę jednego, potem drugiego płaszcza i przykręcasz od spodu wkrętami 3,5 × 16 - wykorzystaj każdy otwór. W części przedniej szuflady płyta dna musi licować z blachą płaszcza, tył jest nieistotny. Po przykręceniu płyty dna do płaszczy, montujesz w tylnej części płaszcza metalowe uchwyty do zamocowania tyłu szuflady. Uchwyty te montowane są do płaszcza na zatrzask. Teraz wkrętami 3,5 × 16 przykręcasz tył szuflady do płaszczy przez fasolkowe otwory uchwytów. Podczas przykręcania tyłu szuflady dociągnij ręką płaszcz i dociśnij tył do płyty dna. Zauważ, że gdy pierwszy wkręt wkręcisz w górnej części fasolkowego otworu, to wkręt sam dociśnie płytę tylną do dna szuflady. Podobnie można wymóc dociągnięcie płyty tylnej do boku uchwytu. Wykorzystaj wszystkie otwory w uchwytach do przykręcenia tyłu szuflady.

Obie metody sa dobre. Przy pierwszej można się pomylić na początku i źle przykręcić tył ale za to jest prostsza i szybsza. Drugą metodę lepiej stosować gdy ma się kogoś do pomocy, za to trudniej o pomyłkę.


Gdy masz już zmontowaną szufladę złap ją oburącz od dołu w pozycji takiej jak powinna leżeć w szafce i po prostu połóż ją na prowadnicach i dosuń do końca. Płaszcz szuflady sam znajdzie swoją pozycję w prowadnicach. Wypróbuj teraz działanie szuflady i oceń jej położenie - czy nie pomyliłeś się przypadkiem w wysokości i czy front przysłoni cały mechanizm szuflady. Szuflada powinna chodzić równo i cicho. Jeśli coś przeszkadza, to znaczy, że prowadnice zostały źle zamocowane i nie leżą w jednej płaszczyźnie lub, że dno szuflady jest źle obliczone albo zamontowane w płaszczu. Sprawdź wszystkie elementy i ewentualnie popraw.Zawieszanie i zdejmowanie szuflady TANDEMBOX na prowadnicach Nie zdarzyło mi się jeszcze aby winę ponosił producent prowadnic.
Pamiętaj, że prowadnice TANDEMBOX są dość wrażliwe na zabrudzenie pyłem i staraj się unikać zapylenia. Najlepiej zasłoń szafkę folią. Podczas montażu również uważaj by nie zabrudzić prowadnic pyłem np. przy wycinaniu otworów w blacie, wierceniu w ścianie itp.

Aby zdjąć szufladę z prowadnic, wysuń ją i unieś przednią część do góry. Gdy usłyszysz charakterystyczny trzask "wysprzęglający" szuflada jest zdjęta.


Gdy decydujesz się na wysokie fronty, to szuflada TANDEMBOX musi mieć relingi. Oprócz funkcji ograniczającej przestrzeń dla wysokich przedmiotów relingi pozwalają lepiej wyregulować front wysokiej szuflady.
Relingi to żadem problem. Musisz tylko zamówić prowadnicę z odpowiednim uchwytem tyłu. Gdy zamówisz komplet, dostaniesz wszystko. Pamiętaj tylko o zamówieniu wyższej płyty tyłu szuflady.

 

Na rysunku katalogowym przedstawiona jest opisana wyżej metoda 1 montażu prowadnic. Montaż frontu radzę pozostawić sobie na sam koniec.

Montaż szuflady TANDEMBOX sugerowany przez Blum wg katalogu

Relingi do szuflady zamontujesz łącznie z frontami.

Na wykonanie jednej szuflady zarezerwuj sobie 1 godzinę, na późniejszy montaż frontu szuflady również 1 godzinę.