Konserwacja szafek

W procesie eksploatacji fronty szafek mogą się rozregulować, niektóre elementy mogą potrzebować wymiany, fronty odświeżenia itp. Takimi przypadkami zajmę się w tym miejscu.

Najczęściej regulacji wymagać będą fronty. Zawiasy, niezależnie od producentów, będą wymagały dokręcenia, być może wymiany. Jak często zajmować się regulacją? Dopóki drzwiczki nie zawadzają o siebie według Twojego uznania ale gdy współmałżonek mówi o krzywych frontach dwa razy dziennie, to czas najwyższy chwycić za wkrętak - w najbliższy weekend.
Gdy zawias ulegnie uszkodzeniu, wymień go bez zbędnej zwłoki.

Dbaj też o poluzowane uchwyty. Najlepiej dokręć wkręty natychmiast po stwierdzeniu luzu. Zbyt długie czekanie może uszkodzić powierzchnię frontu.

Nie dopuszczaj do luzowania się wkrętów mocujących elementy wyposażenia typu kosze, podnośniki drzwi itp.

Odkurzaj prowadnice szuflad.

Co 2 – 3 lata skontroluj stan silikonu uszczelniającego blat. Gdy jest już zwietrzały wymień go.

Elementem, który może szybko ulec zużyciu jest cokół, zwłaszcza gdy jest wykonany z płyty wiórowej lub MDF. Cokół może zostać wymieniony stosunkowo niewielkim kosztem.

Odświeżyć możesz też fronty lakierowane. Wystarczy je zdemontować i zawieźć do lakiernika. Będą jak nowe i kuchnia też nabierze świeżości, a może nawet nowy wygląd. Nowy wygląd kuchni możesz zapewnić zmieniając fronty na nowe. Skrzynki szafek rzadko ulegają zużyciu więc zmiana frontów jest też dobrym pomysłem na nową kuchnię.