Montaż blatu

To ostatnia "brudna" praca przy montażu kuchni. Blat trzeba przyciąć gdy chcesz go idealnie dopasować do ścian. Jeśli nie zależy Ci na dopasowaniu i zamierzasz ukryć niedoskonałości przylegania do ścian listwą przyblatową, to wystarczy gdy dobrze wymierzysz blat i zamówisz go w odpowiednich długościach u dostawcy. Odcinki blatu rozplanuj i wymierz dokładnie po złożeniu wszystkich szafek podblatowych - wtedy pomiar jest łatwiejszy i dokładniejszy. Gdy masz równe, trzymające kąty proste ściany w zupełności wystarczy gdy przytniesz blat u dostawcy przed przywiezieniem do domu. Gorzej jeśli kąty w narożnikach mają znaczne odchyłki od 90o. Wtedy zamawiasz odcinki blatu z pewnym nadmiarem a dopasowanie do ściany musisz zrobić samodzielnie.

Szafka narożna skośna z odcinkiem blatu szerokości 120 cmW przypadku szafki narożnej skośnej będziesz potrzebował odcinka blatu o szerokości 120cm. Najłatwiej zrobić blat łączony za pomocą specjalnych profilowanych listew jak na rysunku obok. Zapomnij o wycinaniu takiego blatu. Wymierz dokładnie długość skośnej krawędzi przedniej blatu i zleć to zadanie w hurtowni, w której kupujesz blat. Zrobią to dużo lepiej niż Ty, a zapłacisz grosze.
Niektórzy oferują takie blaty wykonane z dwóch blatów głębokości 60 cm. Można i tak, ale ja nie polecam takiego rozwiązania ze względu na dodatkowe łączenie i w efekcie osłabienie nośności. Takie rozwiązanie to konieczność w przypadku gdy wybrany przez Ciebie wzór występuje wyłącznie na blatach o szerokości 60 cm.