Montaż cokołu

Cokół zamyka zabudowę kuchni i dopełnia dzieła. To najprzyjemniejsza część prac, bo już za chwilę będziesz mógł podziwiać to co zrobiłeś i wreszcie zakończyć prace. Jutro z pewnością znajdziesz jeszcze drobną niedoróbkę, za miesiąc znów coś tam wyrównasz i wyregulujesz kilka frontów, ale to już będzie prawdziwy koniec. Już nic więcej nie będziesz miał do zrobienia!

Będziesz musiał coś wymyślić...

Jak pisałem w artykule poświęconym materiałom używanym w zabudowę kuchni, cokół może być wykonany z płyty wiórowej laminowanej, płyty wiórowej fornirowanej, malowanego MDF-u lub może to być cokół plastikowy. W zależności czy mamy cokół drewniany, czy plastikowy, zasada montażu jest dokładnie taka sama. Jedyną różnicą jest rodzaj klipów i sposób montowania ich na cokole.

Klip do cokołu drewnianego Klip do cokołu plastikowegoKlipy do cokołów złożone są z dwóch elementów: części mocowanej do cokołu i obejmy nóżki szafki. Element z obejmą wsuwa się w element mocujący. Do cokołu drewnianego klip mocowany jest dwoma wkrętami 3,5 × 16, a do plastikowego klip mocowany jest przez włożenie wypustu w podłużny rowek w cokole i obrót klipu o ¼ obrotu.

Musisz zacząć od ucięcia cokołu na odpowiednią długość. Gdy masz szafkę narożną musisz zaplanować sposób montażu cokołu i jeden element cokołu uciąć z pewnym naddatkiem.Układ cokołu w szafce narożnejRysunek obok tłumaczy sposób planowania i wykonania cokołu pod szafką narożną. Przy szafce skośnej musi być trzeci element - skośny - montowany na samym końcu. Aby ładnie się prezentował należałoby przyciąć jego końce pod kątem 45°. Potrzebna będzie piła ukośnica lub spacerek do stolarza.

Po przycięciu cokołu kładziesz go stroną zewnętrzną na podłodze pod szafką, tak aby dół cokołu dotykał nóżek, i ołówkiem zaznaczasz miejsca gdzie powinieneś zamocować cokół. Nie musisz silić się na wielką dokładność, bo jak widzisz część z obejmą łapiąca nóżkę, może przesuwać się w lewo i w prawo w dość dużym zakresie. Wystarczy, gdy zamocujesz jeden klip na szafkę. Mocujesz klipy, wsuwasz obejmy i po prostu dopychasz cokół do nóżek. Obejmy łapią nóżki i cokół pięknie się trzyma i prezentuje.