Montaż cokołu

Cokół zamyka zabudowę kuchni i dopełnia dzieła. To najprzyjemniejsza część prac, bo już za chwilę będziesz mógł podziwiać to co zrobiłeś i wreszcie zakończyć prace. Jutro z pewnością znajdziesz jeszcze drobną niedoróbkę, za miesiąc znów coś tam wyrównasz i wyregulujesz kilka frontów, ale to już będzie prawdziwy koniec. Już nic więcej nie będziesz miał do zrobienia!

Będziesz musiał coś wymyślić...

Jak pisałem w artykule poświęconym materiałom używanym w zabudowę kuchni, cokół może być wykonany z płyty wiórowej laminowanej, płyty wiórowej fornirowanej, malowanego MDF-u lub może to być cokół plastikowy. W zależności czy mamy cokół drewniany, czy plastikowy, zasada montażu jest dokładnie taka sama. Jedyną różnicą jest rodzaj klipów i sposób montowania ich na cokole.

Klip do cokołu drewnianego Klip do cokołu plastikowegoKlipy do cokołów złożone są z dwóch elementów: części mocowanej do cokołu i obejmy nóżki szafki. Element z obejmą wsuwa się w element mocujący. Do cokołu drewnianego klip mocowany jest dwoma wkrętami 3,5 × 16, a do plastikowego klip mocowany jest przez włożenie wypustu w podłużny rowek w cokole i obrót klipu o ¼ obrotu.

Musisz zacząć od ucięcia cokołu na odpowiednią długość. Gdy masz szafkę narożną musisz zaplanować sposób montażu cokołu i jeden element cokołu uciąć z pewnym naddatkiem.Układ cokołu w szafce narożnejRysunek obok tłumaczy sposób planowania i wykonania cokołu pod szafką narożną. Przy szafce skośnej musi być trzeci element - skośny - montowany na samym końcu. Aby ładnie się prezentował należałoby przyciąć jego końce pod kątem 45°. Potrzebna będzie piła ukośnica lub spacerek do stolarza.

Po przycięciu cokołu kładziesz go stroną zewnętrzną na podłodze pod szafką, tak aby dół cokołu dotykał nóżek, i ołówkiem zaznaczasz miejsca gdzie powinieneś zamocować cokół. Nie musisz silić się na wielką dokładność, bo jak widzisz część z obejmą łapiąca nóżkę, może przesuwać się w lewo i w prawo w dość dużym zakresie. Wystarczy, gdy zamocujesz jeden klip na szafkę. Mocujesz klipy, wsuwasz obejmy i po prostu dopychasz cokół do nóżek. Obejmy łapią nóżki i cokół pięknie się trzyma i prezentuje.


Cokołu nie powinieneś łączyć po długości. Maksymalne handlowe długości cokołów plastikowych to 4 m, cokoły drewniane to ok. 2,8 m (maksymalna długość płyty wiórowej). W ostateczności dla cokołu plastikowego użyj specjalnych łączników, które kupisz razem z cokołem. Na końce cokołu plastikowego też znajdziesz odpowiednie wykończenie. Z cokołami drewnianymi jest już znacznie trudniej.

Cokół najlepiej montować od ściany do ściany. Gdy szafki kończą się przed ścianą, należy albo zrobić cokół pod bokiem szafki - wzdłuż wymiaru głębokości, albo, co jest częściej stosowane, szafka skrajna zewnętrzna zakończona jest panelem w kolorze frontu o wysokości od podłogi do blatu (lub sufitu). Panel taki powinien mieć ślizgacze aby nie stał na podłodze. Takie rozwiązanie pozwala na montaż cokołu do panela jakby to była ściana. Gdy wybierzesz takie rozwiązanie, to blat musi być odpowiednio dłuższy! Panel zewnętrzny przykręcisz do boku szafki od wewnątrz szafki, tak że wkręty będą niewidoczne na zewnątrz.

Tu jeszcze jedna rada: cokoły przyścienne montowane po ułożeniu podłóg są zbędne w miejscu zabudowy kuchni! Najpierw zmontuj kuchnię z cokołem pod szafkami, a dopiero później zamontuj cokół przy ścianie. Cokół przy ścianie tylko przeszkadza przy montażu kuchni.

Aby wyjąć cokół trzeba złapać za jeden koniec i delikatnie odrywać obejmy klipów z nóżek. Klipy są na tyle elastyczne, że nic im się nie stanie. Gdy w zabudowie kuchni znajduje się zmywarka, to najprościej jest zacząć odciąganie cokołu od zmywarki, bo w tym miejscu cokół jest prawie zawsze niższy i dostęp jest dużo łatwiejszy.

Listwa uszczelniająca cokołu drewnianego produkcji ThermoplastCokoły drewniane można uzbroić w plastikowe listwy ochronne nakładane na krawędzie. Zabezpiecza to cokół przed chłonięciem wody i szybszym zużyciem. Sama listwa może jednak nie wystarczyć. Dla pewności radziłbym nasączyć krawędź szkłem wodnym, a po wyschnięciu użyłbym bezbarwnego silikonu i na mokry silikon nałożyłbym dopiero listwę.
Górną krawędź cokołu drewnianego również można zabezpieczyć podobną listwą - już bez miękkiej silikonowej uszczelki od góry. Krawędź też wcześniej należy zabezpieczyć przed wilgocią.
THERMOPLAST jest producentem wielu profili meblowych, w tym cokołów plastikowych oraz listew uszczelniających do blatów i cokołów drewnianych. Zajrzyj na ich strony, a znajdziesz tam wiele ciekawych rozwiązań.


Przy montażu drzwi zmywarki prawie zawsze okazuje się, że drzwi zahaczają o cokół i nie pozwalają na pełne otwarcie zmywarki. Jest na to tylko jedna rada: w cokole, na szerokości zmywarki, należy zrobić odpowiednie wycięcie od góry, aby umożliwić otwarcie drzwi. Sytuacja powinna być opisana w instrukcji montażu zmywarki. To ile cokołu trzeba odciąć sprawdzisz kładąc się na podłodze i delikatne otwierając drzwi zmywarki. W momencie gdy front zmywarki zacznie dotykać cokołu, zaznaczasz ołówkiem niezbędne wycięcie. Potem tniesz cokół piłą tarczową na odcinku szerokości zmywarki.

Kratka wentylacyjna cokołowaW cokole trzeba zamontować kratki wentylacyjne. Jedna taka kratka, jak na obrazku obok powinna zostać zamontowana na każde urządzenie grzewcze jak lodówka, zamrażarka, czyli wymagające wentylacji. Kratkę taką montujesz wycinając otwór odpowiadający wymiarom i wsadzamy w ten otwór kratkę. Otwór można wyciąć piłą tarczową lub wycinarką.
Pamiętaj, że nagrzane powietrze z tyłu szafki musi zostać wyprowadzone górą zabudowy. Nie można więc zabudować szafek szczelnie do sufitu!