Montaż frontów

Owiercenie otworów pod zawiasy

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z montażem korpusów szafek i po zamontowaniu blatu możesz przystąpić do montażu frontów.
W większości przypadków będziesz musiał wcześniej przygotować fronty do zamocowania zawiasów. Tylko gdy zamawiasz gotowe fronty będą one owiercone i przygotowane do montażu.
Wiertło pod zawias puszkowyFronty musisz najpierw owiercić frezem do zawiasów puszkowych Ø35 mm. Frez montujesz w wiertarce i wiercisz w ustalonych miejscach zostawiając odstęp między krawędzią otworu a krawędzią frontu ok. 4 mm.Otwór pod zawias puszkowyStandardowo zawiasy rozmieszcza się ok. 10 cm od dolnej i górnej krawędzi frontu.
Gdy front jest wyższy, a przede wszystkim gdy jest szerszy tj. ok. 60 cm, należy zamocować dodatkowe zawiasy. W takim przypadku zawias montujemy w górnej części frontu, ok. 20 ÷ 30 cm od góry. Dokładnie o liczbie zawiasów w zależności od szerokości i wysokości frontu pisałem już wcześniej - patrz tutaj.

Przed wykonaniem otworu upewnij się czy nie zawias nie będzie kolidował z półką lub innym elementem wyposażenia wewnętrznego szafki. Najlepiej ustalaj miejsce zamontowania zawiasu przymierzając front do gotowego korpusu szafki. Przykładem może być szafka zlewozmywakowa, gdy standardowy odstęp zawiasu spowoduje kolizję z górnym stężeniem szafki. Owiercenie otworów we frontach najlepiej wykonać zaraz po złożeniu korpusu szafki, aby po pierwsze ustalić prawidłowo położenie zawiasów, a po drugie by w późniejszym okresie już nie sypać wiórami.
Zaślepka otworu pod zawias puszkowyW razie gdybyś pomylił się i zrobił otwór nie tam gdzie trzeba, zawsze masz wyjście awaryjne w postaci zaślepki, którą wciskasz w otwór i pięknie go maskujesz. Zaślepki produkowane są w kolorze białym, czarnym i w różnych odcieniach brązu, więc nie jest to idealne rozwiązanie, ale i tak czyni cuda. Kosztuje przy tym grosze, więc nie stresuj się.
Na jeden element musisz bardzo uważać - to głębokość wiercenia. Głębokość otworu pod zawias powinna wynosić ok. 15 mm, choć puszka zawiasu zagłębia się na ok. 13 mm w płycie frontu, to czubek freza wchodzi głębiej o ok. 2 ÷ 3 mm, więc bardzo łatwo przewiercisz się na wylot frontu, co w tym przypadku nie jest akurat zjawiskiem pożądanym. Zachowaj więc daleko idącą czujność i sprawdzaj co chwila czy puszka zawiasu całkowicie wchodzi w otwór. Przed włożeniem zawiasu wydmuchaj z otworu wióry!
Wiercąc wiertłem-frezem wykonuj okrężne ruchy wiertarką, poszerzając nieco otwór, ale dzięki temu łatwiej wejdzie w niego puszka zawiasu.
Owiercone i przygotowane do montażu fronty odstaw na bok aby nie przeszkadzały w pracy i nie uległy przypadkowemu zniszczeniu. Niech czekają na swój czas.