Regulacja frontów

Od jakości wykonania tego etapu prac zależy wygląd całej zabudowy i efekt Twojej pracy. Regulacja frontów, zwłaszcza przy wąskich szczelinach, tj. poniżej 5 mm, to naprawdę poważna praca. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, musisz poświęcić nieco czasu.

Zaproponowany przeze mnie i opisany w poprzednim artykule sposób montażu frontu gwarantuje jedynie utrzymanie w miarę równego odstępu frontu od krawędzi szafki. Szczelina, która powstaje między frontem a krawędzią po stronie zawiasów wynosi ok. 2 mm i jest akurat taka jaka powinna być. Pozwala na zastosowanie odbojników pneumatycznych lub silikonowych, których grubość wynosi też ok. 2 mm. Dzięki temu możesz praktycznie zapomnieć o regulacji frontu w kierunku przód-tył. Pozostaje regulacja w dwóch pozostałych kierunkach: góra-dół i prawo-lewo. W rzeczywistości może się zdarzyć, że konieczne będzie także wyregulowanie frontów w kierunku przód-tył, a powodem mogą być błędy płaskości płyty i tzw. klawiszowanie drzwiczek, czyli odstawanie w jednym z rogów po przeciwnej stronie zawiasów. Aby sprawdzić czy efekt ten występuje wystarczy docisnąć drzwiczki w górnym, a potem dolnym rogu szafki. Im większa płaszczyzna frontu tym większa szansa na wystąpienie efektu sprężynowania czyli klawiszowania.

Efekt klawiszowania usuwamy wysuwając w kierunku do siebie drzwiczki na zawiasie położonym po przeciwnej stronie występowania tego efektu - gdy front klawiszuje w części górnej, wysuwamy zawias dolny i odwrotnie. Jeśli zawiasów jest więcej, luzujemy wszystkie oprócz tego, który ma pozostać na swoim miejscu, wysuwamy i dokręcamy zawias przeciwległy, a następnie dokręcamy pozostałe.