Materiał na korpusy szafek

Podstawowym i praktycznie jedynym materiałem na skrzynki szafek jest płyta wiórowa laminowana.
To tani i łatwy w obróbce materiał meblarski wykonany z drobnych wiórów drewnianych zmieszanych z klejem, prasowany pod ciśnieniem, oklejony obustronnie cienkim laminatem z żywic syntetycznych, lub naturalnym fornirem. Płyty produkowane są w różnych grubościach i wymiarach arkuszy.
Producenci płyt wiórowych mają bardzo bogatą ofertę oklein laminatowych, różniących się kolorem, dekorem i strukturą powierzchni. Co roku pojawiają się nowe, coraz ciekawsze wzory, poszerzające i tak już bogatą paletę o odważne kolory i gatunki egzotycznego drewna.
Płyta wiórowa w swoim przekroju nie jest jednorodna. Składa się ona z dwóch warstw: twardej i wytrzymałej warstwy zewnętrznej o grubości ok. 3 mm oraz z miękkiej warstwy środkowej.

Powierzchnia laminatu jest bardzo odporna na zabrudzenia, daje się łatwo czyścić wszystkimi możliwymi środkami czyszczącymi, nawet acetonem, jest stosunkowo odporna na zarysowanie (tu zalecałbym jednak ostrożność), nie zmienia koloru w czasie użytkowania.
Płyta wiórowa laminowana, aby mogła zostać użyta do konstrukcji mebla, wymaga oklejenia krawędzi cięcia. Każdy producent razem z nowym modelem płyty wprowadza na rynek odpowiednie okleiny brzegowe wykonane z PCV, które mają dokładnie taka samą strukturę jak laminat płyty. Obrzeża PCV mają grubość 1 mm, ale występują również okleiny o grubości 2 mm. Obrzeże PCV jest twarde i elastyczne, ale do jego czyszczenia nie należy już używać acetonu, bo rozpuszcza PCV. Krawędzie można oklejać również fornirem naturalnym, taśmami brzegowymi z laminatu nasączonymi klejem lub maskować specjalnymi listwami brzegowymi wykonanymi z PCV.

Wadą płyty wiórowej laminowanej jest niska odporność na wodę. Pod wpływem wilgoci płyta nasiąka wodą, pęcznieje i traci swoje właściwości wytrzymałościowe. Należy o tym pamiętać podczas wykonania lub montażu szafek kuchennych lub łazienkowych i zabezpieczyć przed wilgocią wszystkie krawędzie i łączenia. Najlepszą metodą jest nasączenie nieoklejonych krawędzi płyty szkłem wodnym - do kupienia w sklepach z chemią. Po wyschnięciu można dla pewności posmarować je dodatkowo silikonem. Tak zabezpieczona szafka nie będzie wieczna, ale naprawdę dużo wytrzyma.