Gałki i uchwyty

Ilość dostępnych wzorów i modeli uchwytów jest nieograniczona, więc zwrócę tylko uwagę na pewne cechy charakterystyczne.
Gałki to uchwyty z mocowaniem na jeden wkręt, uchwyty natomiast mają mocowania na dwa wkręty, a mogą też być wpuszczane we fronty szafek, lub mocowane do krawędzi frontu. Należy wiedzieć, że uchwyty mają znormalizowany rozstaw otworów, dzięki czemu można je wymienić bezkarnie tylko pod warunkiem, że nowe będą miały ten sam rozstaw otworów. Rozstawy otworów są następujące:

12, 32, 64, 96, 128, 160, 192, 224, 256, 288, 320, 352, 400, 448, 480, 512, 576, 640 mm.

Wcale nie oznacza to, że w danym modelu występują wszystkie rozmiary jednocześnie. Wymiary powyżej 128 mm zarezerwowane są dla tzw. uchwytów relingowych. Wymieniając uchwyty musimy więc najpierw określić rozstaw otworów.
Uchwyty wpuszczane w płytę frontu wymagają wykonania otworu określonego kształtu za pomocą frezarki, odpowiedniego freza i szablonu, więc nie są do zrobienia metodą chałupniczą. Wyjątek stanowią modele z otworem okrągłym, który można wykonać przy użyciu freza do zawiasów puszkowych i wiertarki.
Decydując się na uchwyty relingowe pamiętaj, że ich długość nie może być większa niż szerokość frontu minus podwojona wysokość uchwytu, o ile uchwyty będą mocowane w jednej linii w ciągu szafek, a szafki będą miały otwierane drzwiczki. W przeciwnym razie uchwyty będą blokowały pełne otwarcie drzwiczek szafki, bo będą zahaczały o uchwyt z sąsiadującej szafki.