Hamulce i odbojniki

Oprócz wspomnianych już wcześniej hamulcach, w które są wyposażone fabrycznie systemy szuflad typu TANDEM i TANDEMBOX oraz możliwościach zastosowania dodatkowych hamulców w szufladach typu METABOX, stosuje się również mechanizmy pozwalające na ciche domykanie frontów szafek.
Należą do nich hamulce nakładane na zawiasy, odbojniki mechaniczne lub pneumatyczne oraz naklejane odbojniki silikonowe. Ich zadaniem jest uniemożliwić głośne zamykanie drzwiczek poprzez spowolnienie lub zamortyzowanie ruchu drzwiczek w ostatniej fazie ruchu przed zamknięciem.Hamulec nakładany za zawias firma BlumHamulec nakładany za zawias firma Blum. Hamulce nakładane na zawiasy ma w swojej ofercie firma Blum. Nie na każdy zawias można założyć hamulec - należy kupić komplet. Nie ma też potrzeby zakładania hamulców na każdy zawias w szafce.
Zasadą jest, że im węższy front, tym większa siła dociągająca drzwiczki i większe prawdopodobieństwo powstania efektu trzaskania. Z kolei im większy front tym większy opór drzwi osłabiający siłę dociągania sprężyny zawiasu. Należy sprawdzić praktycznie, czy i ile hamulców potrzeba do każdego frontu. Zależy to od siły sprężyny zawiasu, od sposobu jego zamontowania, pozycji po regulacji frontu, więc nie sposób z góry przewidzieć ilości potrzebnych hamulców. Z reguły jeden hamulec wystarcza, tylko w wyjątkowo małych drzwiczkach może być konieczne dodanie drugiego. Przy dużych frontach szaf stojących często nie ma potrzeby montowania hamulców.

Koszt hamulca firmy Blum kształtuje się od kilku złotych do kilkunastu, koszt odpowiedniego zawiasu to kilkanaście złotych. Podobne ceny mają odbojniki Smove Silentia również dostępne na naszym rynku.Odbojnik mechaniczny Smove SilentiaOdbojnik mechaniczny Smove Silentia.

Odbojnik pneumatyczny AirticOdbojnik pneumatyczny Airtic.