Kosze i cargo

Do przechowywania w kuchni dużych przedmiotów typu garnki, zastawa stołowa, produkty w dużych opakowaniach czy małe AGD świetnie nadają się różnego rodzaje kosze i cargo. Swoją popularność kosze zawdzięczają przede wszystkim łatwemu dostępowi i dobrej widoczności przedmiotów po wysunięciu z szafki. Szczególnie nadają się do dużych kuchni, gdy nie występuje problem ograniczoności miejsca, ponieważ rozwiązania te są dość mało ekonomiczne jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni wnętrza w szafki. Coś za coś: wygoda albo konieczność upakowania szafek po brzegi.

Jaka jest różnica między koszem a cargo? W zasadzie dosyć swobodnie raz kosz nazywa się cargiem i odwrotnie, a najczęściej używa się określenia kosze cargo. Jedno i drugie wykonane jest z drutu i najczęściej ma formę półki lub szuflady. Jedynie kosze na odpady, o których dalej w rozdziale organizery, wykonane są jako pełne pojemniki i w tym przypadku nie ma problemów z nazewnictwem.
Dla porządku przyjmijmy, że wszystkie kosze jednopoziomowe będę nazywał koszem, a pozostałe cargiem, czyli z cargiem będziemy mieć do czynienia gdy połączymy kilka koszy.

Wszystkie kosze i carga są wysuwane z szafki - jedne mocowane są do frontów i wysuwane razem z frontem, inne - kosze pełniące funkcję szuflady wewnętrznej, wysuwają się dopiero po otwarciu szafki.
Podobnie jak w szufladach kosze mogą wysuwać się z szafki częściowo lub całkowicie i przesuwają się na rolkach lub prowadnicach kulkowych. Carga mogą być mocowane do dna lub boku korpusu szafki.
Wśród rozwiązań dostępnych na rynku znajdziemy również takie z dociąganiem i cichym domykaniem kosza. Są też rozwiązania, w których otwieranie i zamykanie carga odbywa się za pomocą siłownika hydraulicznego z napędem elektrycznym, sterowanego przyciskiem w cokole szafki.
W zależności od wykonania mogą być przeznaczone do mniejszego lub większego obciążenia. Regułą jest, że kosze i carga przeznaczone do kuchni mają wyższe obciążenia dopuszczalne od szuflad, co wynika z ich przystosowania do przechowywania dużych i ciężkich przedmiotów.
Poniżej przedstawiam kilka przykładów koszy i cargo z katalogu największego polskiego producenta tego typu akcesoriów firmy Rejs. Katalogi z pełną ofertą można ściągnąć ze stron producenta.