Prowadnice rolkowe

Szuflady drewniane i widocznymi prowadnicami rolkowymi

System ten działa podobnie jak opisany wcześniej system z płaszczami metalowymi i prowadnicami rolkowymi. W tym przypadku szuflada musi być wykonana z płyty, sklejki lub z litego drewna. Prowadnice rolkowe częściowy i pełny wysuw
To prosty system, łatwy do wykonania samemu, bo szuflada jest zwykłą prostopadłościenną skrzynką.
Występują systemy z częściowym (na rysunku obok szuflada górna) i pełnym wysuwem (dolna szuflada na rys. obok) szuflady. Ceny prowadnic z pełnym wysuwem Blum'a to ok. 50 zł za komplet, Blum z częściowym wysuwem kosztuje ok. 15 zł, a polskie, produkowane przez GAMET lub Rejs, z częściowym wysuwem ok. 5 zł za komplet. Gamet ma w swojej ofercie również prowadnice z pełnym wysuwem, ale są one trudno dostępne.
Wadą tego systemu są widoczne prowadnice po wysunięciu szuflady i na niewiele zdaje się różna lecz mocno ograniczona kolorystyka prowadnic. Jeżeli chodzi o niewykorzystaną przestrzeń szafki, to jest ona do zaakceptowania. Szerokość prowadnic to ok. 2,5 cm, a przestrzeń do wykorzystania należy zmniejszyć dodatkowo o podwójną grubość boku szuflady.
Szuflady z tym systemem mogą być wykonane praktycznie jako szuflady zewnętrzne (fronty nakładane na bok szafki). Chcąc wykonać szuflady wewnętrzne w zamykanej drzwiczkami szafce należałoby dać dystans pomiędzy prowadnicą i bokiem szafki przy zwykłym zawiasie lub zastosować zawiasy o większym kącie otwarcia drzwiczek i umieścić je między szufladami, ale i to zadanie nie zawsze będzie wykonalne. W przeciwnym wypadku front szafki uniemożliwi wysunięcie szuflady.
Nośność szuflad z częściowym wysuwem to 25 kg, a z pełnym wysuwem 30 kg.

Długości nominalne prowadnic rolkowych z pełnym oraz częściowym wysuwem szuflad, nośność 30 kg:

Długość prowadnicy Lp
250 300 350 400 450 500 550 600 650 700 750 800

Korpus szafki musi być głębszy o min. 3 mm od długości nominalnej prowadnicy.