Prowadnice TANDEM

Szuflady drewniane i krytymi prowadnicami

Ten system szuflad reprezentowany jest na naszym rynku wyłącznie przez system TANDEM firmy Blum.

To zdecydowanie najbardziej elegancki i komfortowy system szuflad. Prowadnice schowane są pod szufladą wykonaną w całości z płyty laminowanej, fornirowanej, sklejki albo nawet z litego drewna. Zamykają się cicho i lekko, a całość wygląda tak jak sobie tego życzymy. Jest to drogi system - droższy od systemu TANDEMBOX, a dodatkowo trudny do wykonania bez profesjonalnego sprzętu i warsztatu. Problem może stanowić wykonanie samej szuflady. Można sobie ewentualnie poradzić w ten sposób, że zamówi się gotowe szuflady u stolarza, a montaż wykona się samemu. Lecz nie da to dużych oszczędności.
Prowadnice systemu TANDEM umożliwiają pełny lub częściowy wysuw szuflad - należy więc zachować czujność przy zamawianiu. Mogą być wyposażone w mechanizm cichego zamykania (BLUMOTION) albo w mechanizm do otwierania szuflad bez uchwytów - tzw. TIP-ON - po lekkim naciśnięciu na front szuflady. Niestety nie można mieć obu tych gadżetów razem, chyba, że podobnie jak w TANDEMBOX do prowadnicy z BLUMOTION zastosuje się SERVO-DRIVE do otwierania szuflady...
System TANDEM można stosować do szuflad z wysokim frontem z relingami. Nośność szuflad z systemem TANDEM to 30 kg i 50 kg, przy czym mechanizm TIP-ON do otwierania szuflady da się zastosować tylko do prowadnic o mniejszej nośności. System TANDEM pozwala na wykonanie szuflad z frontami nakładanymi na boki szafek (zewnętrznymi) oraz szuflad wewnętrznych.
Decydując się na konkretne funkcje szuflady należy więc starannie wybrać odpowiedni typ prowadnic. W katalogu producenta znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i dane techniczne.

Wymiary długości nominalnej prowadnic systemu TANDEM są uzależnione od rodzaju prowadnic, więc odsyłam wszystkich zainteresowanych do katalogu producenta. W ofercie firma Blum ma prowadnice długości od 250 do 750 mm. Głębokość korpusu szafki musi być większa o min. 3 mm od długości nominalnej prowadnicy.

Oprócz systemu TANDEM firmy Blum można kupić też podobny system PUSH firmy Salice, która historycznie jako pierwsza wyprodukowała system pozwalający na otwieranie szuflady poprzez naciśnięcie na front, ale zastosowano go w prowadnicach kulkowych, o których dalej. W przeciwieństwie do Blum'a są to prowadnice wyłącznie z częściowym wysuwem. Atrakcyjna jest za to ich cena: ok. 40 zł za komplet prowadnic o długości 500 mm! Problemem pozostaje jednak estetyczne wykonanie szuflady.