Pilarka tarczowa

Powinna mieć regulowaną głębokość cięcia. Tarcza piły powinna mieć jak najwięcej zębów.
Pilarka potrzebna będzie tylko do dokładnego dopasowania blatu kuchennego, chociaż, jeśli uda Ci się go dobrze wymierzyć, może okazać się zbyteczna, oraz przy wykonaniu szafek wiszących. Ale o tym później. Moim celem jest pokazać Ci jak wykonać meble w sposób najprostszy i najtańszy, a zarazem o wysokiej jakości, a Twoim powinno być takie przygotowanie i zaplanowanie prac, by ten cel osiągnąć.

Pilarka tarczowa Skil 5155AAPrzy użyciu takiej pilarki nie osiągniesz odpowiedniej jakości krawędzi ciętej płyty. Taką tarczą jak ta na zdjęciu nie próbuj nawet ciąć płyty laminowanej. Efekt będzie porażający!

W zasadzie każda piła tarczowa zostawia w ciętym materiale zadziory i odpryski laminatu. Po stronie gdzie ząb piły wchodzi w materiał krawędź cięcia będzie w miarę równa i ostra, chyba, że tarcza jest już stępiona, natomiast po stronie wyjścia zębów z ciętego materiału na krawędziach tworzyć się będą paskudne zadziory. Praktycznie nie ma na to lekarstwa. Jedynym rozwiązaniem jest specjalna piła lub, najczęściej stosowana, piła z odpowiednim podcinakiem, czyli dodatkową małą piłą, która wykonuje płytkie cięcie w miejscu wyjścia piły głównej. Innym rozwiązaniem jest cięcie płyt za pomocą specjalnych frezów. Dopiero takie rozwiązanie gwarantuje odpowiednią jakość krawędzi ciętego materiału.

Pilarki tarczowe ręczne zawsze tną materiał „od dołu”, więc odpryski będą na górze. Na rynku są dostępne piły tarczowe, tzw. zagłębiarki, prowadzone dodatkowo na specjalnej listwie, które dzięki precyzyjnemu wykonaniu pozwalają osiągnąć bardzo przyzwoitą jakość cięcia, choć też trudno ustrzec się małych odprysków. Są to narzędzia profesjonalne i kosztują ponad 2.000 zł. Liderami w Polsce są marki FESTOOL i DeWalt. Nie będę Ci proponował zakupu takiej maszyny, ale warto pomarzyć.

Spróbujemy rozwiązać problem jakości w inny, tańszy sposób.