Wkrętarka

To najważniejsze narzędzie. W zasadzie większość prac związanych z montażem mebli wykonasz właśnie wkrętarką. Jaką wybrać? Oferta jest imponująca. Sprzedawcy prześcigają się w pomysłach jak zachwalić swój towar. To już nie tylko wkrętarki, ale wiertarko-wkrętarki, niektóre nawet z udarem. Nie daj się nabrać. Wkrętarką można wywiercić otwór niewielkiej średnicy, ale do tego lepsza jest wiertarka, a jeśli chodzi o udar, to już zupełny odlot. Każde narzędzie jest przeznaczone do wykonania określonej pracy. Oprócz młotka nie ma narzędzi uniwersalnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wkrętarki? Po pierwsze na markę. Czołowi producenci dbają o markę, więc można polegać na ich produktach. Przede wszystkim wkrętarka powinna być mała i lekka abyś mógł z nią podejść do najdalszych zakątków szafy i pracować w trudnych i wymuszonych pozycjach (tak się może zdarzyć, jeśli nie zaplanujesz dobrze swojego mebla, nie przemyślisz odpowiednio kolejności montażu, lub Twoja druga połowa zażyczy sobie nagle zmianę koncepcji, gdy Ty już będziesz chciał zapełniać szafki talerzami).

Bateria powinna pozwolić na możliwie długi czas pracy. Czas ładowania też powinien być możliwie najkrótszy. Dobrze jeśli bateria nie ma tzw. „pamięci” i długo trzyma pojemność podczas bezczynności. Radziłbym rozglądać się za bateriami o napięciu min. 12 Volt. No i koniecznie muszą być dwie w komplecie. Z wkrętarką jest zawsze tak, że bateria pada, kiedy Tobie się najbardziej śpieszy, a tak masz drugą naładowaną i ciągniesz dalej.

Inny ważny element to sprzęgło. Powinno mieć minimum kilkanaście ustawień momentu obrotowego. Przy zbyt niskim ustawieniu momentu obrotowego sprzęgło nie pozwoli wkręcić wkręta do końca, przy za dużym przejedziesz z nim na wylot. Im więcej ustawień, tym łatwiejszy dobór tego właściwego. Przy czym każda płyta, lub inny materiał, będzie stawiała - z dużym prawdopodobieństwem - różny opór, więc zawsze zaczynaj od mniejszego napięcia sprzęgła i skoryguj je w miarę potrzeb.
Z gadżetów polecałbym jeszcze oświetlenie pola pracy diodą LED. Niekiedy się przydaje, zwłaszcza wewnątrz szafek, choć nie tylko. Oświetlone pole operacyjne sprzyja precyzji wykonania, również przy dobrym wzroku.