Warsztat
Wbrew pozorom wykonanie mebli do kuchni nie będzie większym problemem niż złożenie gotowych mebli kupionych w sklepie. Oczywiście z tą różnicą, że meble do samodzielnego montażu mają wszystkie wymagane otwory, a tu Ty będziesz musiał wykonać je sam. Podczas wiercenia otworów w płycie wiórowej powstaje całkiem dużo wiórów i to one będą stanowić problem.
Ideałem byłoby umieścić warsztat w garażu lub mieć takie pomieszczenie w piwnicy czy na strychu. Nie wszyscy mają jednak takie szczęście. Na warsztat można przeznaczyć na przykład nieumeblowany pokój lub nawet przedpokój. W tym przypadku jednak sporo czasu zajmie Ci sprzątanie. Nie oznacza to, że w garażu czy na strychu nie będziesz musiał sprzątać, tylko możesz gruntowne sprzątanie zrobić po zakończeniu wszystkich szafek, a gdy będziesz pracę wykonywał w mieszkaniu, musisz dokładnie posprzątać pomieszczenie każdego dnia po skończeniu pracy.
Powierzchnia potrzebna na wykonanie mebla to maksymalna powierzchnia szafki plus miejsce na dostęp z każdej strony. Wygodniej jest skręcać szafki na stole wysokości ok. 60 – 70 cm, ale można też robić to na podłodze. Ważne aby powierzchnia robocza była równa i w miarę wypoziomowana. Żeby nie niszczyć podłogi czy stołu musisz położyć na nim płytę laminowaną i uniemożliwić jej przesuwanie się po powierzchni stołu. Zrobioną szafkę można od razu umieścić w jej miejscu przeznaczenia. Możesz też zmontować dwie szafki stojące, a następnie z płyty laminowanej zrobić z nich prowizoryczny stół montażowy i montować na nim następne. Taką dodatkową płytę zamów przy okazji składania zamówienia na formatki. Może się okazać, że i tak dostaniesz ją przy odbiorze formatek jako odpad, więc nie będziesz za nią dodatkowo płacił. Możesz również zapytać dostawcę, czy nie mają odpowiedniego formatu płyty w odpadach i dostaniesz ją gratis albo zapłacisz grosze. Takiej płyty nie wykorzystasz później do mebli, bo na pewno zostanie porysowana.
- Poprzedni artykuł
- Następny artykuł »»