Planowanie

Planowanie to najdłuższy i najważniejszy etap Twojego projektu, którego celem będzie wyposażenie pomieszczenia lub jego fragmentu w meble.
Dlaczego najdłuższy? Bo zaczynasz planować w momencie, kiedy zaczynasz myśleć o wykończeniu Twojego mieszkania. Zobaczyłeś ciekawe rozwiązanie w reklamie, na filmie, czy u znajomych i zacząłeś marzyć o zmianie wystroju – to już jest początek tego etapu. Ale to tylko marzenia. Teraz trzeba je skonkretyzować – tak by móc je zrealizować.
Musisz dokładnie zaplanować krok po kroku sposób dochodzenia do celu i określić wszystkie czynniki, które są niezbędne do jego osiągnięcia.


Na początku musisz określić gabaryty mebla (mebli), a więc szerokość, wysokość i głębokość. Zacznij od wymiarów zewnętrznych gdy mebel ma być ogólnego przeznaczenia, natomiast gdy ma służyć do upakowania czegoś szczególnego, od wymiarów wewnętrznych.
W przypadku kuchni bądź szafy wnękowej wymiary te będą zależały od wymiarów pomieszczenia.
Jeżeli chcesz wykonać szafkę na sprzęt audio video zmierz dokładnie poszczególne urządzenia, uwzględniając kable, przemyśl ich ustawienie i przejdź do wymiarów zewnętrznych.

Następnie musisz określić wygląd czyli z czego mebel ma być wykonany i co będzie w nim widoczne. W przypadku kuchni czy szafy będą to, oczywiście, fronty bądź drzwi, ale mogą to być również przykład boki szafek.
Postaraj się przelać swoje wyobrażenie na papier. Narysuj to najlepiej w perspektywie i na tle innych elementów wyposażenia. W przypadku szafy wnękowej taka „wizualizacja” nie będzie konieczna, bo nie masz z reguły wyboru gdzie ją postawić. Już na pierwszym szkicu postaraj się zaplanować i umieścić cały sprzęt AGD stanowiący wyposażenie kuchni oraz wszystkie istotne elementy funkcjonalne, czyli np. wysokości szafek i cokołu, rozstaw półek, drzwi i akcesoriów wyposażenia wewnętrznego. Później pewnie zmienisz to wiele razy, ale chodzi o to abyś zaczął o tym myśleć od samego początku. Im częściej będziesz sięgał do swego planu, tym lepiej, bo za każdym razem przeanalizujesz i zweryfikujesz swój pomysł. Każdy nowy pomysł wprowadź na rysunek i sprawdź jak się on ma do całości i czy nie ma na przykład kolizji wymiarowych.
Nie wyrzucaj żadnych ze szkiców. Postaraj się je trzymać w sposób uporządkowany, tak by móc w każdej chwili powrócić do wersji poprzednich. Pamiętaj, żeby na rysunku uwzględnić wszystkie przyłącza mediów czyli gniazda elektryczne (w tym siłowe), wod.-kan. i gazu. Pomoże Ci to dostosować planowany układ szafek z urządzeniami AGD do przyłączy albo da Ci czas na dokonanie przeróbek elektrycznych i hydraulicznych. Nie obawiaj się takich zmian. Najważniejsza jest funkcjonalność Twojej kuchni, a takimi drobiazgami niech zajmą się fachowcy.


Jeżeli masz dostęp i umiesz się posługiwać AutoCad’em, to będziesz mógł szybko ocenić całość kompozycji i obejrzeć swój projekt w trzech wymiarach. Możesz skorzystać z innych programów, np. z darmowego Sweet Home 3D, który jest jeszcze dość ubogo wyposażony w tekstury, ale daje pewne możliwości oglądania projektu w 3D.

Ciekawy pomysł na samodzielne zaprojektowanie swojego wnętrza ma IKEA. Ich program IKEA Home Planner umożliwia „umeblowanie” pokoju lub kuchni meblami z katalogu. Program ściągniesz ze strony IKEA. IKEA Home Planner

Swój projekt możesz zapisać na ich serwerze i, jeśli zdecydujesz się na zakup mebli, to w sklepie sprzedawca może go otworzyć i przygotować szybko Twoje zamówienie. Program wykonuje wycenę projektu, więc w momencie tworzenia wiesz już o ile uszczupli się Twoja kieszeń. Tworzone projekty możesz również zapisywać na dysku komputera i tworzyć w ten sposób wiele wersji. Polecam, aby z niego skorzystać, nawet gdy nie kupisz mebli w IKEA, to w tani i prosty sposób zrobisz wizualizację swojego pomysłu.

Spróbuj również darmowej aplikacji webowej "Power NET + 2012", którą ściągniesz ze strony CADProjekt. Aplikacja działa podobnie jak IKEA Home Planner, możesz w niej zaprojektować swoje mieszkanie, korzystając z bazy produktów kilku polskich firm produkujących meble i elementy wyposażenia wnętrz. Masz aktualną bazę cen, więc szybko otrzymasz wycenę swojego pomysłu na urządzenie mieszkania.