Formatki dla szuflad

Wyliczenie formatek na szuflady

Szuflady są najtrudniejszymi do wykonania, najbardziej pracochłonnymi i najdroższymi elementami kuchni. Jednak dzięki moim wskazówkom przebrniesz przez to zadanie bez trudu. Dostaniesz ode mnie materiał pozwalający na proste i szybkie dobranie odpowiednich prowadnic i wyliczenie formatek. W dalszej części poświęconej wykonaniu udzielę Ci wskazówek, dzięki którym montaż szuflad okaże się dziecinnie prosty, choć pracochłonny. Materiały, które tu przedstawiam są udostępniane przez niektórych producentów (głównie firmę Blum, która najlepiej ze wszystkich dba o swoich klientów) lub bazują na moich doświadczeniach.
Podczas planowania swojej kuchni dokonałeś z pewnością rozeznania ile szuflad i o jakiej wysokości potrzebujesz. Najczęściej polega to na określeniu liczby szuflad w każdej szafce oraz czy fronty mają być tej samej czy różnej wysokości. Decydując się na szuflady w większej liczbie szafek przyjmujemy, że we wszystkich szafkach wysokości frontów będzie identyczna. I bardzo dobrze, bo gdybyśmy chcieli dopasowywać wysokości szuflad do potrzeb magazynowania w nich określonych produktów, z dużym prawdopodobieństwem otrzymalibyśmy bałagan w wyglądzie kuchni. Wynika z tego, że idziemy na jakiś kompromis i wcale nie jest powiedziane, że będziemy zadowoleni z ilości miejsca jakie będziemy mieć do dyspozycji w tych szufladach.

Trzeba wiedzieć, że wysokość przestrzeni użytkowej szuflady zawsze będzie mniejsza niż wymiar jaki otrzymamy z podzielenia wysokości szafki przez liczbę szuflad. Jest to oczywiste, bo przestrzeń ta liczy się od poziomu płyty szuflady do poziomu dolnej krawędzi szuflady wyższej lub górnej krawędzi szafki. Nawet gdy szuflady mają fronty równej wysokości, to przestrzeń użytkowa szuflad wcale nie jest równa: najmniejsza w dolnej szufladzie a największa w środkowej. Ogólnie można powiedzieć, że przy standardowej wysokości szafki podblatowej 5 szuflad oznacza bardzo niskie szuflady, nadające się bardziej na papiery w biurze niż na sprzęt kuchenny, bo ile można mieć w domu sztućców... Przy 4-ch szufladach jest już nieco lepiej, ale też nie upakuje się w nie wyższych garnków lub butelek. Chcąc zaplanować sensownie wysokość szuflad do swoich potrzeb musisz nauczyć się liczyć ich rzeczywistą wysokość. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne do tego informacje oraz dowiesz się jak obliczyć wymiary płyt na szuflady. Omówię tylko najczęściej stosowane systemy prowadnic: