Szafka narożna z jednym frontem

Korpus szafki narożnej prostej do MAGIC-CORNER

To najprostsza do wykonania szafka narożna. Szafka ta ma tylko jeden front. Może ona służyć do zamontowania kosza wysuwanego typu magic corner, ale niekoniecznie. Jeżeli planujesz montaż kosza w szafce, to wybierz najpierw kosz a potem zaplanuj szafkę. Producent kosza określa szerokość minimalną otworu zakrywanego przez front - na rysunku wymiar "F" pokazuje szerokość frontu - oraz pozostałe wymiary minimalne zabudowy. Kosz trzeba zamontować w szafce przed ustawieniem jej na swoim miejscu. Gdy nie planujesz montażu kosza, to postaraj się dać jak najszerszy front aby mieć łatwiejszy dostęp do wnętrza. Front taki powinien mieć szerokość minimalną taką jak w szafce o szerokości 45 cm. Nie jest to szafka dająca komfort w dostępie do najdalszego kąta, ale dość często stosowana dzięki swojej prostocie. Nadaje się raczej do przechowywania większych przedmiotów. Przez to, że dostęp jest utrudniony nie warto zwiększać nadmiernie wymiaru szerokości "B". Wymiar "W" jest taki sam jak ciągu szafek - w tym przypadku z lewej strony.

Szafka na rysunku wykonana jest w wersji "lewej", ale dla kosza narożnego - kosz wysunie się do przodu a następnie w lewo, natomiast jeśli będzie to szafka z półką, to musi mieć "prawe" drzwiczki, mocowane za pomocą zawiasów równoległych do płyty, której szerokość wynosi "b". Tę płytę nazwałem blendą ponieważ po zamontowaniu szafki prostopadłej będzie widoczna i powinna mieć kolor frontu. Gdy fronty wykonane są z drogich materiałów jak np. malowany MDF czy fornir naturalny, warto wykonać tylko małą blendę zamiast całej płyty frontowej. Różnica w cenie 1 m² może wynosić nawet kilkaset złotych. Szerokość tej blendy zależy od głębokości szafki prostopadłej i jej ustawienia oraz od wysokości uchwytów i możliwości kolizji uchwytów w szafce narożnej z uchwytami szafki prostopadłej. Na rysunku o ustawieniu szafki prostopadłej decyduje wymiar "w" czyli wysunięcie w stosunku do szafki prostopadłej: w = 0,0 gdy front tej szafki leży w jednej linii z krawędzią blendy. Narysuj sobie rzut z góry samego narożnika z frontami i uchwytami, a zrozumiesz o co chodzi. Dla bezpieczeństwa dodaj jeszcze parę centymetrów na szerokości blendy.
Oczywiście zamiast blendy możesz wykonać całą płytę czołową z tej samej płyty co materiał na korpusy szafek. Musisz to jednak dobrze przemyśleć, aby odpowiednio przygotować formatki na szafkę.
Dodatkowo w szafce takiej należy przewidzieć dystans o szerokości "d". Powód jest ten sam jak w przypadku wysunięcia szafki narożnej w stosunku do szafek prostopadłych - potrzebne miejsce na swobodne otwarcie drzwiczek szafki prostopadłej (aby ułatwić dostęp do wnętrza powinna mieć ona drzwiczki "lewe"), lub gdy szafka ta ma szuflady na swobodne wysunięcie szuflad. Dystans może być wykonany z takiego samego materiału jak na fronty lub, gdy nam na tym nie zależy z materiału na korpusy szafek. To wyłącznie sprawa gustu. W większości przypadków wystarcza gdy szerokość blendy wyniesie 10 cm a dystansu 4 cm.
Szerokość "B" tej szafki narożnej wynosi często ponad 90 cm, więc gdy planujesz w niej półkę, musisz dać dodatkowe podpórki - jedną na płycie frontowej szafki, drugą z tyłu na dodatkowej płycie pionowej umieszczonej między tylnymi stężeniami pionowymi dolnym i górnym. Szafka ma plecy i wystarczy że płyta będzie wstawiona ciasno między stężenia i przykręcona od zewnątrz do płyty plecowej. Montaż półki musisz wykonać przed zamontowaniem blatu, w innym przypadku może być problem. Podobnie montaż zawiasów do blendy / płyty czołowej trzeba wykonać przed przykręceniem płyty czołowej do korpusu szafki.
Szafka ta powinna mieć dodatkową nóżkę pośrodku dna z uwagi na szerokość szafki, staraj się też nie przykręcać zbyt daleko nóżki w najdalszym rogu szafki, by mieć możliwość wyregulowania wysokości. Dodatkowo potrzebne będą nóżki do zamontowania cokołu - o tym w dalszej części.