Szafka pod piekarnik

Korpus szafki pod zabudowę piekarnika

Jeżeli piekarnik elektryczny zabudowany jest w dolnych szafkach podblatowych, to ze względu na typową wysokość zabudowy piekarnika konstrukcja szafki wygląda jak na rysunku powyżej.
W górnej przestrzeni znajduje się piekarnik o minimalnej wysokości zabudowy "Hp". Ten wymiar znajdziesz w instrukcji montażu producenta piekarnika albo na stronie internetowej producenta. To bardzo istotna informacja, gdyż piekarnik musi swoim kołnierzem przykryć krawędź stężenia górnego, przy czym nie może wystawać ponad tę krawędź oraz musisz wygospodarować jak najwięcej miejsca na szufladę pod piekarnikiem. Ta dolna przestrzeń szafki jest w większości przypadków na tyle mała, że pasuje tu tylko najniższa prowadnica szuflad tj. 54 mm dla szuflad typu MEATBOX lub 68 szuflad TANDEMBOX.

Z tyłu przestrzeń szuflady zamknięta jest dodatkowym stężeniem o wysokości równej wysokości tej przestrzeni. Prowadnice szuflady należy zamontować przed przykręceniem płyty podziałowej, na której stoi piekarnik.
Szerokość szafki pod piekarnik to z reguły 60 cm, głębokość 55 cm. W przypadku płytszych szafek trzeba koniecznie sprawdzić wymiar głębokości minimalnej zabudowy piekarnika. Z tyłu za szafką lub nad podłogą - pod cokołem - należy umieścić gniazdo, lub przyłącze elektryczne do podłączenia piekarnika. Szafka pod zabudowę piekarnika nie ma pleców ze względu na konieczność chłodzenia.