Dobór sprzętu AGD

Wybór sprzętu AGD - wolnostojących i do zabudowy

Wybór sprzętu AGD powinien być zamknięty w fazie planowania. Przynajmniej jeśli chodzi o to czy sprzęt ma być wolnostojący czy do zabudowy. Sprzęt zabudowany w szafkach wymusza odpowiednie przystosowanie konstrukcyjne szafek. I nie chodzi tylko o wymiary samych szafek, ale również o umożliwienie wentylacji i wymianę powietrza, bo każde urządzenie w kuchni jest urządzeniem grzewczym, nawet lodówka, i trzeba im zapewnić możliwość chłodzenia. Między ścianą i szafkami należy zachować odpowiedni dystans by spełnić wymogi właściwej wentylacji!

Zawsze sprawdź - najlepiej na stronie producenta - minimalne wymiary do zabudowy upatrzonego sprzętu i przeanalizuj możliwość jego zabudowy. Niby wszystkie te urządzenia są przystosowane do zabudowy w szafkach o module szerokości 60 cm, ale już wymiary wysokości mają zupełnie różne. Spotkałem na przykład zmywarkę, która była przystosowana do wyższej niż nasz standard wysokości blatu (ok. 85 cm). To bardzo ważny element planowania, o którym zapominają nieraz nawet dobrzy projektanci i fachowcy.

Sprzęt wolnostojący. który nawiasem mówiąc,  zawsze jest tańszy od sprzętu do zabudowy, jeżeli będzie stał w ciągu szafek, też musi zostać sprawdzony pod kątem wymiarów i wymagań odnośnie chłodzenia.

Pamiętaj, że życie produktu w dzisiejszym świecie jest dosyć krótkie, więc staraj się wybierać wyposażenie kuchni w miarę szybko przed planowanym rozpoczęciem prac, bo może się okazać, że za parę miesięcy wybranego modelu nie będzie już na rynku, a wtedy cały proces wyboru należy zacząć prawie od początku.

Wszystkie sprzęty do zabudowy mają bardzo dokładne, obrazkowe instrukcje montażowe. Zamontowanie takiego sprzętu będzie łatwiejsze niż inne prace, które Cię czekają, więc nie martw się tym na zapas. Przy większych i cięższych urządzeniach możesz najwyżej potrzebować pomocy przy przenoszeniu i wkładaniu go do szafki.
Nie zapomnij tylko o przygotowaniu przyłączy elektrycznych, wod.-kan i gazu. Zastanów się przy tym czy kable będą dobrze schowane za szafkami, ale również czy będziesz miał dostęp do wtyczki aby ją wyciągnąć z gniazda w sytuacjach awaryjnych.

I jeszcze uwaga na przyszłość: zanim zamontujesz sprzęt pamiętaj o uchwytach na drzwiczkach - należy je zamontować przed montażem frontów. Inaczej możesz mieć problem z otwarciem lodówki lub zmywarki. Uchwyty powinieneś więc mieć wybrane i kupione przed montażem sprzętu do zabudowy.
W przypadku montażu sprzętu wolnostojącego przed rozpoczęciem określania gabarytów szafek zapoznaj się koniecznie z wymiarami, tak byś mógł przewidzieć odpowiednie miejsce w ciągu szafek. Nie zapomnij również o dokładnym wypoziomowaniu sprzętu przed ustawieniem go w ciągu szafek.