Dobór wyposażenia szafek
W tym momencie powinieneś już wiedzieć jakie elementy wyposażenia wewnętrznego szafek chcesz mieć w kuchni. Sprawdź, na wszelki wypadek, czy zaprojektowane akcesoria są dostępne, jaki jest ewentualnie czas oczekiwania na dostawę no i, oczywiście, czy będą pasowały do wymiarów szafek. Jeśli nie, to wróć do punktu wymiarów gabarytowych szafek i ponownie zaplanuj szerokości. Sens tego ćwiczenia jest następujący: musisz mieć pewność, że wszystko co zaplanowałeś będziesz miał przed przystąpieniem do wykonywania szafek. Teraz jeszcze masz możliwość zmiany projektu, ale gdy dotrzesz do zestawienia formatek i złożysz zamówienie na ich przygotowanie, może być za późno albo będziesz musiał dodatkowo zapłacić.
Pomyśl również o rodzaju szuflad, ich liczbie i wysokości. Nawet jeśli masz projekt kuchni wykonany przez projektanta, sprawdź dokładnie w katalogu czy dobierzesz odpowiednie prowadnice i czy zmieścisz wszystko w korpusie szafki.
Zastanów się jak umieścisz oświetlenie - czy będą to np. wpuszczane w płytę halogeny.
Wybierz odpowiednie uchwyty do frontów. Każdy z reguły wybiera uchwyty po zamontowaniu frontów, bo wtedy dopiero widać, które będą najlepiej pasowały. Trudno się z tym nie zgodzić. Ale na tym etapie prac dokonaj chociaż wyboru rodzaju (gałki, uchwyty zwykłe czy uchwyty relingowe) i spróbuj ograniczyć liczbę modeli, a następnie sprawdź ich dostępność. Jak mówiłem wcześniej niektórych frontów - np. do zmywarki - nie zamontujesz bez uchwytów, więc ich brak będzie oznaczał przestój. Korzystanie z innych szafek bez uchwytów też nie będzie zbyt wygodne.
Wybór uchwytów to najczęściej bardzo stresujący moment, bo zdajemy sobie sprawę, że mogą one zepsuć cały efekt naszej kuchni. Duże płaskie fronty dużo lepiej wyglądają bez uchwytów, zwłaszcza te wykończone w połysku. Ale uchwyty są potrzebne, więc trzeba się na coś zdecydować. Myślę, że dobry projektant jest w stanie zaproponować coś pasującego do stylu kuchni, lecz i tak radzę kupić po jednej sztuce z modeli, które się podobają i przymierzając "na sucho" wybrać ten najbardziej odpowiedni. Niepotrzebne uchwyty zawsze można zwrócić, a nawet jeśli to się nie uda, to nie kosztują zbyt wiele. Dużo trudniej będzie wymienić wszystkie, bo uchwyty produkowane są, co prawda ze znormalizowanym, ale jednak różnym rozstawem otworów i niekoniecznie dadzą się łatwo zamienić. Kolejnym argumentem przemawiającym za przymierzaniem uchwytów do zamontowanych już frontów jest miejsce ich mocowania. Możliwości jest bardzo dużo: pionowo, poziomo, wyżej, niżej i warto z nimi trochę "pojeździć" by wybrać najbardziej odpowiednie miejsce, bo po wykonaniu otworów we frontach zmiana raczej nie będzie możliwa.