Gruba półka

Chodzi o półkę podobną do oferowanej przez IKEA, noszącej nazwę LACK. Półka ta ma grubość ok. 5 cm ale jest lekka i wytrzymała.
Tajemnica polega na użytym do jej wyprodukowania materiale.Gruba półka z ukrytym mocowaniem do ściany oferowana przez IKEAJest to tzw. płyta komórkowa wykonana z zewnętrznych cienkich płyt MDF i usztywnieniem z tektury falistej. Półka ma ukryte mocowanie do ściany, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.
Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę: ograniczoność wymiarów i kolorów, a to u każdego wywołuje potrzebę wykonania czegoś na wzór lecz dopasowanego do własnych potrzeb.

Półkę wykonasz jako połączenie ze sobą kilku płyt. Najlepiej wykorzystać do tego płyty o tej samej grubości. Gdy wykorzystasz np. płyty 18mm, to możesz zrobić półkę 36mm, 54mm lub grubszą. Trzy płyty i 54mm to optymalne rozwiązanie dla grubej półki. Oczywiście możesz zastosować inne grubości płyt, z tym, że musisz mieć świadomość, że są to płyty mniej chodliwe, więc prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zapłacić za odpad, jest dużo większe.
Biorąc pod uwagę możliwości jakie masz w domu możesz praktycznie wykonać taką półkę z płyty wiórowej fornirowanej naturalnym fornirem albo z płyty MDF. W obu przypadkach półka musi być wykończona przez malowanie. Fornir naturalny powinien być pomalowany lakierem bezbarwnym, ewentualnie wcześniej zabarwiony bejcą, natomiast płyta MDF musi być pomalowana na kolor. O ile w pierwszym przypadku możesz spróbować wykonać malowanie samodzielnie przy użyciu pędzla, tamponu lub wałka, to w drugim radzę oddać sprawę w ręce doświadczonego lakiernika.