Szuflada cokołowa

Szuflada cokołowa to rozwiązanie proponowane przez firmę Blum, polegające na "pogłębieniu" dolnej szuflady kosztem przestrzeni za cokołem, celem wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na przechowywanie przedmiotów o dużych gabarytach i ciężarze.

Szuflada cokołowa TANDEMBOX Blum Szuflada cokołowa Blum Szuflada cokołowa Blum Szuflada cokołowa to dosyć skomplikowana konstrukcja złożona z nóżek, boczków, krzywek unoszących cokół, listew itd. Dość to wszystko pogmatwane i bez polotu. Sprawia wrażenie wymyślonego i skonstruowanego trochę naprędce. Za dużo w tym rozwiązaniu elementów, za dużo załamań w samej szufladzie, a efekt w postaci zwiększenia przestrzeni ładunkowej, co widać na rysunku obok, znikomy.
Ale nie ma się czemu dziwić, bo przecież pomysł wykorzystania przestrzeni za cokołem jest kuriozalny. Cokół wymyślono po to by zasłonić plastikowe nóżki regulacyjne, które są niezbędne do wyregulowania szafek. Dzięki nóżkom mamy dostęp do przestrzeni pod szafkami i możemy tam sprzątać, co jest podstawowym czynnikiem decydującym o czystości w kuchni. Dobrze wiemy co może się zgromadzić przez lata pod szafkami gdy nie ma dostępu do przestrzeni pod szafkami.
Cokół powinien być zamocowany w sposób umożliwiający łatwe zdjęcie i założenie go, aby nie zniechęcać do cyklicznego i dokładnego sprzątania. Tymczasem szuflada cokołowa nie ułatwia dostępu do przestrzeni pod szafką. Oczywiście można ją zdjąć, ale gdy obok będą następne takie szuflady, co wtedy? Niby wszystko da się zrobić, ale w porównaniu z cokołem zdejmowanym z całego ciągu szafek jest to duże utrudnienie.

Następna wada to fakt, że szuflada taka jest zupełnie otwarta. Szafka nie ma przecież wieńca dolnego czyli dna, więc zawartość szuflady nie jest w niej zamknięta. Ile jest takich przedmiotów, które zdecydowałbyś się w niej przechowywać? No i ostatnia kwestia to cena. Za ten niewielki kawałek przestrzeni za cokołem trzeba zapłacić dodatkowo ponad 200 zł, czyli więcej niż za komplet prowadnic TANDEMBOX i bez BOXSIDE, oczywiście. Czy tych kilka centymetrów przestrzeni jest warte takich pieniędzy?

Niestety nie widzę żadnych zalet szuflady cokołowej. Lepiej zawczasu dobrze zaplanować kuchnię - odpowiednia wysokość szafek i dać niższy cokół, tj. 10 cm. Wtedy nawet przez myśl nie przejdzie chęć zastosowania takiego rozwiązania.