Gniazda elektryczne

W jaki sposób ukryć gniazda elektryczne?

Dlaczego gniazda elektryczne najczęściej umieszczane są na ścianie nad blatem kuchennym? Bo wszyscy tak mają i zawsze tak mieli. Tymczasem wcale nie jest to najbardziej wygodne dla nich miejsce i w łatwy sposób możemy usprawnić sobie dostęp do energii elektrycznej.

Po pierwsze dlatego, że wystające gniazdo elektryczne rzadko bywa ozobą, najczęściej szpeci ścianę, zwłaszcza gdy gniazda są nierównomiernie rozmieszczone, a że równe osadzenie gniazd wymaga od glazurnika pewnego doświadczenia, to jest to, niestety, częsty przypadek. Gdy ściana ma być wyłożona szybą, to wykonanie gniazd wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami, no i z dodatkowymi kosztami dla inwestora.

Po drugie na gniazdach łatwo osiada brud. Trudno je doczyścić gdyż to trochę niebezpieczne no i mają dużo zakamarków.

Po trzecie: po pewnym czasie użytkowania kuchni okazuje, że w jednym miejscu brakuje nam gniazd, a w drugim są one zbędne. Trudno wtedy kuć ściany, by zamontować nowe gniazda, więc najczęstszym wyjściem z sytuacji są przedłużacze z kablami wijącymi się po blacie.

Moja propozycja jest bardzo prosta: gniazda elektryczne wyprowadzamy nad szafkami ściennymi. Nie muszą to być nawet gniazda, wystarczą wyprowadzone ze ściany same kable. Następnie w szczelinie między szafkami a ścianą układamy kable i łączymy do nich listwy elektryczne a nawet zwykłe przedłużacze. Listwy takie mocujemy wkrętami do dna szafek i gotowe. Aby ukryć obecność gniazd wystarczy z przodu szafki umieścić listwę maskującą wykonaną z materiału takiego jak na fronty lub np. zastosować gotowe kątowniki aluminiowe czy drewniane o odpowiedniej wysokości ramion.

Teraz, dzięki kablom zwisającym ze spodu szafek, od razu widzisz, które urządzenie jest podłączone...

Być może nie jest to rozwiązanie uniwersalne i w niektórych przypadkach lepiej pozostać przy klasycznym sposobie - np. podłączenie stojącego na blacie i nie zmieniającego swojego położenia ekspresu do kawy czy czajnika. Lepiej wykorzystać do tego celu gniazda na ścianie, zwłaszcza gdy można je zasłonić samym urządzeniem, ale warto rozważyć opisany wyżej sposób umieszczenia gniazd w kuchni.