Wymiary szafek przy gotowych frontach

W jaki sposób dobrać wymiary szafek i dopasować je do gotowych frontów meblowych dostępnych na rynku?

Na rynku jest dostępnych wiele frontów produkowanych, niestety, w określonych wymiarach. Nie jest to komfortowa sytuacja, bo bardzo ogranicza to nasze możliwości kształtowania swojej kuchni, lecz z drugiej strony, gdy znajdziemy fronty szczególnej urody albo w przystępnej cenie, może wpłynąć na obniżenie kosztu zabudowy kuchni. Dlatego nie trzeba koniecznie rezygnować z takiej możliwości.

O wymiarach szafek, w takim wypadku, decydują przede wszystkim dwa wymiary: wielkość szczeliny między frontami i wielkość szczeliny między frontem i blatem.

Szerokość szafki obliczymy jako szerokość frontu + szerokość szczeliny między frontami.
Gdy szerokość frontu wynosi 396 mm, a szczelina 4 mm, to szerokość szafki powinna wynosić 396 + 4 = 400 (albo 800, gdy ma to być szafka z frontami podwójnymi).

Wysokość korpusu szafki znajdziemy dodając do wysokości frontu szczelinę pod blatem: np. 713 + 7 = 720 mm. To dość popularny wymiar wysokości frontu, ale nie musisz koniecznie zakładać, że wysokość szafki musi wynosić 720 mm. Możesz zmienić, i tak umowną przecież, wielkość szczeliny pod blatem i uzyskać inne wysokości. Radzę jednak nie planować tej szczeliny poniżej 5 mm i powyżej 13 mm (przy grubości płyty 18 mm).

Wyznaczenie wymiarów szafek lepiej jest rozpocząć od standardowych szafek zamykanych frontami a nie od szafek z szufladami, bo przy zwykłych szafkach (powyższy przykład) jest to łatwiejsze.
Jeśli chodzi o wymiary frontów dla szuflad, to wybór nie jest zbyt budujący, a w zasadzie ograniczony do dwóch wymiarów wysokości: 140 i 284 mm.
Daje to możliwość wykonania szafki z

  • 5-ma szufladami (140 × 5 + 4 × 4 = 716) lub
  • 4-ma szufladami (284 + 3 × 140 + 3 × 4 = 716) czy
  • 3-ma szufladami (2 × 284 + 140 + 2 × 4 = 716).

Jak widać, przy takiej samej szczelinie pod blatem, wcale nie otrzymamy poprzednio wyliczonej wysokości szafki 720.

W tym przypadku trzeba pójść na pewien kompromis i zmniejszyć szczeliny między szufladami, po to, by wyrównać linię górnej krawędzi górnej szuflady z górnymi krawędziami frontów szafek standardowych.