Konfirmaty

Najważniejszy wkręt do podstawowych połączeń płyt wiórowych to konfirmat.Wkręty typu konfirmat do łączenia płyt wiórowych

Wiertło z 3-ma średnicami do wiercenia otworów pod wkręty typu konfirmat

Wszystkie płyty łączymy za pomocą konfirmatów, czyli specjalnych wkrętów o dużej średnicy. Konfirmaty produkowane są w kilku wymiarach, ale do naszych potrzeb zalecam wymiar 7 × 50 wskazujący, że średnica zewnętrzna części gwintowanej to 7,0 mm, a długość całkowita 50,0 mm. Ten wymiar w zupełności wystarcza do połączenia dwóch płyt wiórowych o grubości 18,0 mm.
Aby wykonać prawidłowe połączenie płyt należy złożyć łączone krawędzie i wykonać otwór za pomocą specjalnego wiertła, dzięki któremu jednym ruchem zrobisz otwór o trzech średnicach: Ø5,0 mm - średnica rdzenia wkręta (głębokość powinna być dłuższa o 1,0 ÷ 2,0 cm od długości konfirmatu), Ø7,0 mm - średnica szyjki wkręta (na głębokość ok. 20,0 mm) i Ø10,5 mm - średnica kołnierza konfirmatu (głębokość ok. 1,5 mm). W taki otwór wkładamy wkręt i wkręcamy go zakrętarką lub kluczem imbusowym 4,0 mm.

Gdy korzystasz z zakrętarki przed wkręceniem pierwszego wkręta ustaw sprzęgło regulujące moment obrotowy na najniższą wartość i stopniowo podnosząc naciąg znajdź odpowiednią wartość dla połączenia. Siła naciągu jest zależna między innymi od gęstości płyty oraz długości wkręta i powinna być stała dla jednego rodzaju płyty, a to oznacza, że ustawienie naciągu sprzęgła powinieneś zrobić raz dla każdego rodzaju płyty i wkręta. Dlaczego jest to tak ważne? Konfirmat musi zostać wkręcony bardzo dokładnie - nie może być zbyt głęboko, bo gdy przejdzie przez cienką (ok. 3,0 mm grubości) nośną warstwę płyty, poluzuje się i nie będzie trzymał, a także nie może wystawać ponad płaszczyznę płyty bo po złożeniu szafek ze sobą będziesz miał między nimi szczelinę. Dopóki nie nabierzesz doświadczenia w pracy zakrętarką radzę dociągać konfirmaty ręcznie kluczem imbusowym.
Konfirmaty należy wkręcać w odległości 4,0 ÷ 5,0 cm od końca płyty i w odstępie ok. 25,0 ÷ 30,0 cm, ale każda krawędź musi być skręcona minimum dwoma wkrętami.