Wkręty utwardzane

Najlepszymi wkrętami tego typu są wkręty firmy SPAX.Wkręt do drewna SPAX Charakteryzują się one tym, że są naprawdę samowkrętne, a płyta wiórowa czy drewno naprawdę nie pęka nawet gdy wkręcasz wkręt bez nawiercenia otworu. Jedyne co im można zarzucić to cena. Są kilkakrotnie droższe od innych (najczęściej chińskiej produkcji) wkrętów utwardzanych. Ale biorąc pod uwagę ilości jakich będziesz potrzebował, radziłbym nie oszczędzać. Wkręty SPAX mają specjalne końcówki gwarantujące natychmiastowe "łapanie" materiału, co przy niewprawnych rękach może być pomocne.

Wkręt do drewna z łbem stożkowym Gdybyś chciał zaoszczędzić, to używaj wyłącznie wkrętów do drewna z łbem stożkowym ocynkowanych galwanicznie, najlepiej na żółto, i utwardzanych nawierzchniowo, z krzyżakiem na bit PZ2 (PZ1). Te wkręty też nie potrzebują wstępnego owiercania, ale wchodzą w płytę nieco trudniej od SPAX'a. Bardzo dobre są też polskie wkręty ASTRA i produkowane są też w białym ocynku. O wszystkich innych wkrętach zapomnij.

Wkręty utwardzane wkręcasz bez wstępnego nawiercania w płycie! Osadzasz łeb wkręta w bicie umieszczonym w uchwycie magnetycznym wkrętarki i starając się trzymać ten skomplikowany układ elementów prostopadle do płaszczyzny płyty wkręcasz powoli wkręt w płytę. Na początku możesz pomóc sobie drugą ręką przytrzymując wkręt.

Najczęściej używane wymiary i przykłady zastosowania:

  • 3 x 16 - głównie do przykręcenia prowadnic typu METABOX. Ten rozmiar wkręta wymaga bitu PZ1, wszystkie niżej wymienione PZ2.
  • 3,5 x 16 - najpopularniejszy rozmiar wkrętów, do przykręcenia prowadnic pozostałych szuflad, zawiasów do frontów, nóżek, koszy i wielu innych rzeczy
  • 3,5 x 30 - do skręcania szafek ze sobą
  • 4 x 16 - do przykręcenia zawiasów do boku szafki
  • 4 x 20 - do uchwytów mocujących płaszcz z frontem w systemie TANDEMBOX
  • 4 x 30 - do przykręcenia zawieszek